Καναδάς – Κούβα

Τελευταία αγωνιστική για τον 1ο όμιλο του Gold Cup.
canada cuba

Ήταν δεδομένο πως το ματς με το Μεξικό δεν θα είχε κάποια σχέση με αυτό της πρεμιέρας κόντρα στη Μαρτινίκα για τον Καναδά. Την πρώτη αγωνιστική επικράτησε πανεύκολα με 4-0, αλλά με το Μεξικό δεν μπόρεσε να αντισταθεί. Άντεξε για 40 λεπτά, όταν και δέχθηκε το πρώτο γκολ και έγινε το 1-0. Στο 54’ έγινε το 2-0, αλλά δεν παράτησε το παιχνίδι. Στο 75’ κατάφερε να μειώσει, όμως το Μεξικό έδειξε την ανωτερότητά του και δύο λεπτά αργότερα ξανασκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του αγώνα, 3-1. Ο Καναδάς είναι στη 2η θέση στην ισοβαθμία με τη Μαρτινίκα, αλλά θέλει το θετικό αποτέλεσμα για να μην μπει σε διαδικασία να σκεφτεί τι θα γίνει στο άλλο ματς του ομίλου.

Ένας… σάκος του μποξ και με τη βούλα η Κούβα. Μετά τα 7 γκολ που δέχθηκε στο πρώτο παιχνίδι της διοργάνωσης από το ισχυρό Μεξικό, υπέστη ακόμα μία βαριά ήττα από μία ομάδα, που δεν είναι δα και μεγαθήριο. Κακή εμφάνιση και λογική ήττα με 3-0. Κρίσιμο σημείο στην αναμέτρηση το γεγονός ότι δέχθηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, εξέλιξη που ήταν φανερό ότι την επηρέασε αρνητικά. Στο 70’ έγινε το 2-0 και στο 84’ μπήκε το… κερασάκι στην τούρτα της αποτυχίας. Συνολικός απολογισμός στα δύο ματς που έχει δώσει 0-10. Αν έχει κάτι να κυνηγήσει την τελευταία αγωνιστική είναι τουλάχιστον ένα γκολ, αλλά δεν φαίνεται να διαθέτει τα φόντα ούτε για αυτό.