Mαγιόρκα – Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Η ώρα της αλήθειας ανάμεσα στη Μαγιόρκα και τη Λα Κορούνια.
mallorca depor

Είχε καταφέρει το πρώτο ημίχρονο να το φέρει σε μια ισορροπία η Μαγιόρκα, παρά το γεγονός ότι έπαιζε κόντρα σε μία φορμαρισμένη ομάδα και σε μία πολύ καυτή έδρα. Ωστόσο, ένα καταστροφικό τετράλεπτο μπορεί να της κρίνει την κατάληξη όλης της σεζόν. Στο 37’ με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Καρτάμπια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Μαγιόρκα, στο 41’ έμεινε με 10 παίκτες απόλυτα δικαιολογημένα, λόγω ενός πολύ επικίνδυνου μαρκαρίσματος του Πεντράθα. Όπως ήταν φυσικό, η Ντέπορ εκμεταλλεύθηκε τη συγκυρία, στόχευσε και το δεύτερο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και το πέτυχε στο 79’ με δράστη τον Κίκε. Έτσι, λοιπόν, η υπόθεση άνοδος έχει γίνει πολύ δύσκολη για την ίδια. Στο ματς της κανονικής περιόδου, είχε επικρατήσει 1-0 με ένα γκολ στο 78’. Γενικότερα, στο σπίτι της μέσα στη σεζόν έχει καταγράψει μόλις 2 ήττες για το πρωτάθλημα.

Μια ανάσα από το όνειρο πλέον η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, καθώς μπορεί να μπήκε τελευταία στη διαδικασία των play-off ανόδου, αλλά απέδειξε ότι ήταν στην καλύτερη κατάσταση από όλες τις υπόλοιπες ομάδες και τώρα μπορεί να επιβραβευθεί. Είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά την πραγματική διαφορά την έκανε μία έμπνευση της στιγμής. Με μία απίθανη εκτέλεση φάουλ του Καρτάμπια, η Ντέπορ έκανε το 1-0 και στο 41’ είδε την αντίπαλό της να μένει με 10 παίκτες. Εύλογο, λοιπόν, στο δεύτερο ημίχρονο να πιέσει για το δεύτερο γκολ με τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί και στο 79’ το βρήκε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Έχει σαφές προβάδισμα ανόδου για την Primera Division. Αυτή ήταν η 7η νίκη στα τελευταία 10 παιχνίδια της που ήταν και τα πιο σημαντικά στη σεζόν.