Ελσίνκι – Χόνκα

hjk elsinki honka

Σε καλή φάση δείχνει να βρίσκεται η Ελσίνκι το τελευταίο διάστημα. Μετά την μικρή κοιλιά που έκανε, πλέον μετράει 2 σερί νίκες επί της Κοκόλα (3-1) και της Ροβανιέμι (0-1) και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας. Δύσκολο το παιχνίδι κόντρα στη Ροβανιέμι, η οποία ήταν πολύ καλά στημένη και δυσκόλεψε πολύ την Ελσίνκι. Τελικά με ένα γκολ λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 η Ελσίνκι πήρε δυνατό διπλό το οποίο την διατήσε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η προϊστορία κόντρα στη Χόνκα γέρνει προς την πλευρά των γηπεδούχων, ωστόσο στα μεταξύ τους παιχνίδια συνηθίζουν να σκοράρουν αμφότερες οι ομάδες.

Με δύο παιχνίδια λιγότερα όπως ανέφερα και στην εισαγωγή η Χόνκα, βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και αν καταφέρει να τα εκμεταλλευτεί κατάλληλα, μπορεί εύκολα να πιάσει κορυφή. Βέβαια την περασμένη αγωνιστική η Χόνκα υπέστη ήττα σοκ στην έδρα της από την Κοκόλα. Οι φιλοξενούμενοι που παρέμεναν για 9 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, πήραν ανέλπιστη νίκη στην έδρα της Χόνκα με 0-1 σε ένα ματς που δεν διεκδικεί και δάφνες ποιότητας. Ένα γκολ νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ουραγό Κοκόλα. Σήμερα είναι πλήρης κι ετοιμοπόλεμη και θα το παλέψει για να πιάσει κορυφή.