KPV – Ίντερ Τουρκού

Δύσκολη αποστολή για την ουραγό KPV, κόντρα στην Ίντερ που κυνηγάει την πρωτιά
kpv inter turku

Ανέλπιστη εκτός έδρας νίκη πήρε η KPV την περασμένη αγωνιστική επί της Χόνκα και πλέον έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα. Παρ’ όλα αυτά παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας παράλληλα τη χειρότερη επίθεση και άμυνα του πρωταθλήματος με 6 γκολ ενεργητικό και 17 γκολ παθητικό. Δεν τα λες και ιδιαίτερα ενθαρρυντικά αυτά τα νούμερα. Δεν έχει πάρει ακόμα νίκη στην έδρα της η KPV καθώς δείχνει να αγχώνεται μπροστά στο κοινό της. Σήμερα αντιμετωπίζει την πολύ καλύτερη Ίντερ και δεν θα έχει καθόλου εύκολο απόγευμα.

Τέλος στο αήττητο σερί της Ίντερ έβαλε η πρωτοπόρος Ίλβες, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-3. Παρά το τελικό σκορ, η Ίντερ παρουσίασε καλή εικόνα στο παιχνίδι, αφού παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με 0-2 πίσω στο σκορ κατάφερε να δείξει χαρακτήρα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Της έλειψε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό κι έτσι δέχτηκε το τρίτο γκολ λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου. Με την KPV έχουν συναντηθεί μόλις μια φορά, το 2010 στο πλαίσιο του κυπέλλου και τότε η Ίντερ είχε κερδίσει με 0-1 παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο.