Ιντερνασιονάλ – Μπαΐα Σαλβαδόρ

Αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βραζιλίας.
internacional bahia

Ήταν σαν να μην κατέβηκε ποτέ στο ματς κόντρα στη Βάσκο ντα Γκάμα, δείχνοντας ότι ήταν εντελώς απροετοίμαστη για τις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Είχε κακό πρώτο ημίχρονο, παραλίγο να τη βγάλει… καθαρή, αλλά στο 44’ και στο 45’+3’ δέχθηκε δύο τέρματα και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Αναγκαστικά στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τις γραμμές της, επιτέθηκε, ήταν καλύτερη και τελικά μείωσε το σκορ στο 56’, διαμορφώνοντας το 2-1. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και έτσι υπέστη την ήττα που την αφήνει στην 7η θέση με 13 βαθμούς, δηλαδή στο -6 από την κορυφή και την Παλμέιρας. Εκτός και οι δύο βασικοί σέντερ μπακ, Έμερσον Σάντος και Ροντρίγκο Μολέντο, αλλά και ο βασικός επιθετικός, Πάολο Γκερέρο, που είναι με την εθνική Περού.

Είναι σε πολύ καλό αγωνιστικό μομέντουμ η Μπαΐα και καταφέρνει να διατηρεί ένα μικρό αήττητο, που την ανεβάζει ψυχολογικά και τη βοηθά να παίρνει βαθμούς σε κάθε παιχνίδι. Τελευταίο ματς κόντρα στη Σεαρά εκτός έδρας και αφού έδωσε βάση στην αμυντική της διάταξη, κατάφερε να πάρει τον βαθμό, μένοντας στο 0-0. Επιθετικά δεν διεκδίκησε και τίποτα, για να πει κανείς ότι δεν πήρε και τη νίκη, οπότε μια χαρά ήταν για την ίδιο ο βαθμός. Τρέχει σερί 6 ματς χωρίς ήττα, με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες, ενώ τα 5 από αυτά τα παιχνίδια ήταν και NG, ενώ το 0-1 γκολ έχει παρουσιαστεί σε 7 από τα 8 τελευταία της παιχνίδια. Πάρα πολύ σημαντική η απουσία του Γκρεγκόρε.