Δανία – Γεωργία

Τέλος τα ψέματα για τους Δανούς, χρειάζονται νίκη αν θέλουν να ελπίζουν στην πρόκριση
denmark georgia

Μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας κόντρα στους Ελβετούς (3-3) ήρθε ακόμα μία ισοπαλία για τη Δανία, αυτή την φορά κόντρα στην Ιρλανδία με 1-1. Οι Δανοί προηγήθηκαν στο 76ο λεπτό με το γκολ του Χόιμπεργκ, όμως 9 λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τους Ιρλανδούς. Μπορώ να πω ότι οι Δανοί ήταν ένα τακ καλύτεροι από τους Ιρλανδούς στην αναμέτρηση, όμως στην τελική προσπάθεια δεν έδειξαν καθαρό μυαλό και όπως ήταν λογικό το πλήρωσαν. Απόψε η νίκη είναι μονόδρομος, όπως δήλωσε και ο τεχνικός των Δανών, αν θέλει η ομάδα να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση.

Η Γεωργία πήρε εύκολη νίκη την Παρασκευή κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ με 3-0. Άφησε πίσω της τις δύο ήττες των πρώτων αγωνιστικών και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Οι ελπίδες της όμως για πρόκριση παραμένουν ελάχιστες λόγω του κακού ξεκινήματος. Απόψε αγωνίζονται χωρίς άγχος στην Κοπεγχάγη και ίσως μπορούν να βάλουν δύσκολα στους Δανούς.