Βουλγαρία – Κόσοβο

Μονόδρομος η νίκη για τους Βούλγαρους, να συνεχίσει θετικά το Κόσοβο
bulgaria kosovo

Ντεμπούτο έκανε ο Μπαλάκοφ στον βουλγάρικο πάγκο κόντρα στους Τσέχους, όμως δεν του πήγαν όλα όπως τα σχεδίαζε. Αν και οι Βούλγαροι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Για ακόμα ένα παιχνίδι έκαναν την εμφάνισή τους τα γνωστά αμυντικά λάθη, τα οποία τους στέρησαν την νίκη. Στο 19ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση, για να έρθει στο 50ο το 2-1 και η πλήρης ανατροπή του σκηνικού από τους Τσέχους. Ο κόουτς Μπαλάκοφ δήλωσε πως το αποψινό παιχνίδι είναι κομβικό και πως η ομάδα του χρειάζεται την νίκη για να διατηρήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση. Αγωνιστικά εκτός είναι οι Κοστόφ, Μποντούροφ και Μαρσελίνιο.

Δεύτερη σερί ισοπαλία στον όμιλο για το Κόσοβο, κόντρα στο Μαυροβούνιο με σκορ 1-1. Οι Κοσοβάροι κατάφεραν να προηγηθούν στο 24’ με το γκόλ του Ράσιτσα, όμως οι Μαυροβούνιοι βρήκαν την απάντηση και ισοφάρισαν στο 69’. Το αποψινό παιχνίδι με τη Βουλγαρία είναι ιδιαίτερα δύσκολο και το γνωρίζουν όλοι στο στρατόπεδο του Κοσόβου, ωστόσο δεν θα κάτσουν με τα χέρια σταυρωμένα. Στα αγωνιστικά, σταθερά εκτός ο Σάλα, νέο πρόβλημα προέκυψε με τον άσο της Ρεμς, Ζενέλι.