Ισλανδία – Αλβανία

Δεύτερη αγωνιστική για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2020.
iceland alvania

Αποτελέσματα βάσει προγράμματος και λογικής για την Ισλανδία, που πλέον έχει γυρίσει σελίδα. Για την 1η αγωνιστική επικράτησε εκτός έδρας της Ανδόρας με 2-0 εκτός έδρας, χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα και τρεις μέρες αργότερα είχε την πολύ δύσκολη αποστολή στην έδρα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, της Γαλλίας. Μόλις στο 12’ έμεινε πίσω στο σκορ, με γκολ του Ουμτιτί, αλλά στο τέλος της αναμέτρησης μάλλον κουράστηκε και κατέρρευσε. Ζιρού, Εμπαπέ και Γκριζμάν σκόραραν στα τελευταία 25 λεπτά και διαμορφώθηκε το τελικό 4-0. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι είναι σε μια φάση μερικής ανανέωσης, οπότε είναι λογικό να έχει σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Καλείται τώρα να εκμεταλλευτεί και το πρόγραμμά της, καθώς μετά τα δύο σερί εκτός έδρας ακολουθούν τρία με Αλβανία, Τουρκία και Μολδαβία, που ακόμα και το 3/3 δεν είναι απίθανο.

Δεν είναι και κανένα φαβορί για την πρόκριση η Αλβανία, αλλά η εμφάνισή της στην 1η αγωνιστική ήταν κάκιστη. Βρήκε απέναντί της την Τουρκία και ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ακολούθησε εκτός έδρας ματς κόντρα στην Ανδόρα, που δεν είναι και κάποιο αξιόπιστο δείγμα. Άνοιξε το σκορ στο 21’ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Με άλλα λόγια, δεν κατάφερε να πείσει, ακόμα και σε μία νίκη με 3-0. Μετά το παιχνίδι κόντρα στην Ισλανδία, ακολουθεί παιχνίδι στην έδρα της κόντρα στη Μολδαβία.