Ουκρανία – Σερβία

Με οδηγό την παράδοση οι Ουκρανοί στο Λβιβ
ukraine serbia

Θετικό ξεκίνημα για την ομάδα του Σεφτσένκο, η οποία στην πρεμιέρα έμεινε στο 0-0 με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία και στη συνέχεια πέρασε νικηφόρα από το Λουξεμβούργο με 1-2. Πλέον με 4 βαθμούς σε 2 παιχνίδια βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου, σε θέση ισχύος. Βέβαια κόντρα στο Λουξεμβούργο δεν πραγματοποίησαν καλοί εμφάνιση οι Ουκρανοί, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ κι εν τέλει πήραν την νίκη με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις. Γλίτωσαν από τα χειρότερα οι Ουκρανοί, οι οποίοι απόψε θα πρέπει να ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοσή τους αν θέλουν να πάρουν κάτι θετικό κόντρα στους Σέρβους που είναι σαφώς ανώτερη ομάδα από το Λουξεμβούργο.

Με ισοπαλία ξεκίνησαν και οι Σέρβοι που έμειναν στο 1-1 κόντρα στους Πορτογάλους. Η ομάδα του Κρστάγιτς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι αιφνιδίασε τον αντίπαλο με ένα γκολ μόλις στο 7ο λεπτό. Όπως ήταν φυσικό βέβαια οι Πορτογάλοι πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου. Πάντως αξίζει να αναφερθεί ότι η Σερβία βρίσκεται σε σταθερά ανοδική πορεία από τον περασμένο Οκτώβριο, ενώ παραμένει αήττητη στα 8 τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει (επίσημα και φιλικά). Απόψε θα έχουν δύσκολο έργο κόντρα στους Ουκρανούς, οι οποίοι έχουν και την παράδοση με το μέρος τους.