Μαυροβούνιο – Κόσοβο

Μάχη για τον 1ο όμιλο, κεκλεισμένων των θυρών
montenegro kosovo

Ξεκίνησαν θετικά οι γηπεδούχοι στη Βουλγαρία, όπου απέσπασαν ισοπαλία με σκορ 1-1, όμως στη συνέχεια ήρθε η βαριά ήττα από τους Άγγλους με 1-5, η οποία έφερε και την τιμωρία της έδρας τους. Το Μαυροβούνιο άρχισε το παιχνίδι ιδανικά και προηγήθηκε στο 17’ με τον Βέσοβιτς, όμως οι Άγγλοι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό ήδη από το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος του αγώνα απλά επιβεβαιώθηκε η ανωτερότητα των Άγγλων που σκόραραν ακόμα 3 τέρματα, με τους Μαυροβούνιους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο κόουτς Τουμπάκοβιτς δήλωσε πως η ήττα από τους Άγγλους τον πείραξε και πως απόψε πρέπει η ομάδα να βγάλει αντίδραση. Μοναδικοί απόντες ο μπακ Σάβιτς και ο αρχηγός Γιόβετιτς.

Ενθαρρυντικό και το ξεκίνημα για το Κόσοβο στον όμιλο το οποίο ήρθε ισόπαλο 1-1 με τη Βουλγαρία. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με 0-1 στο ημίχρονο, με τους Κοσοβάρους να είναι ανύπαρκτοι. Στο δεύτερο μέρος όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα γκολ στο 61’ ισοφάρισαν το σκορ. Συνέχισαν να πιέζουν και να κυνηγάνε την ανατροπή, όμως τελικά δεν τα κατάφεραν και μοιράστηκαν τους βαθμούς με τη Βουλγαρία. Η ομάδα του Κοσόβου παρουσιάζεται ιδιαίτερα ανεβασμένη, τερμάτισε μάλιστα πρώτη στον όμιλό της στο Nations League και παραμένει αήττητη εδώ και 8 σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.