Περιστέρι – Παναθηναϊκός

Έτοιμος να τελειώσει τη δουλειά κόντρα στο Περιστέρι είναι ο Παναθηναϊκός.

Δεν μπορεί να παρουσιαστεί ανταγωνιστικό σε διάρκεια το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό και αυτό αποδείχθηκε και πάλι, αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ. Μετά τη νίκη του «τριφυλλιού» με 23 πόντους στο πρώτο ματς, ήρθε νέα νίκη με 20 πόντους στο Κλειστό του Αμαρουσίου με 86-66. Όλα κρίθηκαν στο αλάνθαστο επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού, που με επιμέρους 33-17 ανέβασε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και έθεσε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Εκ νέου άστοχοι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, καθώς είχαν μόλις 5/22 τρίποντα, ενώ υπέπεσαν και σε 15 λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο πιο παραγωγικός παίκτης ήταν ο Σκορδίλης, έχοντας 17 πόντους, δηλαδή ένας παίκτης που παίζει στη ρακέτα.

Χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου, αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 2-0 στη σειρά, με τη διαφορά να φτάνει πάλι στους 20 πόντους (86-66). Εξαιρετική η εμφάνιση των παικτών του Ρικ Πιτίνο, ειδικότερα στη 2η περίοδο που σημείωσαν 33 πόντους κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, αφού το Περιστέρι δεν μπόρεσε ποτέ να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ο Καλάθης είχε 14 πόντους και 13 ασίστ, ενώ οι Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου και Τόμας, πολύ αθόρυβα έφτασαν στους 12 πόντους, με τον καθένα να κάνει το κομμάτι σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Παραμένει εκτός ο Λεκαβίτσιους, όπως και ο Καλαϊτζάκης.