Ντεπόρτες Τολίμα – Αρχεντίνος Τζούνιορς

Επαναληπτικός για τον δεύτερο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Η Ντεπόρτες Τολίμα βρέθηκε σε αυτόν το γύρο του Σουνταμερικάνα, μέσω της τρίτης θέσης του ομίλου στο Λιμπερταδόρες. Στο πρώτο ματς αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα είχε φύγει τουλάχιστον με την ισοπαλία από την Αργεντινή, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 1-0, με τέρμα που δέχτηκε στις καθυστερήσεις. Στο πρωτάθλημα Κολομβίας τερμάτισε τρίτη στην κανονική διάρκεια του Απερτούρα και στα playoffs συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της με μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Γενικά οι Κολομβιανοί σκοράρουν με αρκετή άνεση, όμως στα μετόπισθεν έχουν πρόβλημα. Για σήμερα εκτός θα μείνει ο μέσος Γκορντίγιο.

Η  Αρχεντίνος Τζούνιορς, από τη μεριά της, έκανε αυτό που έπρεπε στο πρώτο ματς και έστω και δύσκολα πήρε το 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις. Στο Λιγκ Καπ Αργεντινής τα πήγε περίφημα, αφού έφτασε μέχρι τα ημιτελικά και εκεί αποκλείστηκε από την Μπόκα Τζούνιορς. Γενικά, οι Αργεντινοί βρίσκονται σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση, ενώ η καλή πορεία τους στο Λιγκ Καπ τους ανεβάζει κατακόρυφα την ψυχολογία ενόψει της σημερινής ρεβάνς. Παρόλα αυτά, εκτός έδρας στη διοργάνωση δεν τα καταφέρνει, αφού χαρακτηριστικά μετράει πέντε σερί ήττες στα τελευταία ισάριθμα ματς. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός θα μείνουν οι μέσοι Μπαταγίνι και Μογιάνο.