Παλμέιρας – Σαμπάιο Κορέα

Επαναληπτικός για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Βραζιλίας.

Με ένα γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα, η Παλμέιρας κατάφερε να φύγει με το 0-1 από την έδρα της Σαμπάιο Κορέα και να γίνει η απόλυτη κυρίαρχος της σειράς. Το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο, καθώς η “Βαρντάο” έψαχνε από νωρίς τρόπους για να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και τελικά το κατάφερε με τον Μόισες στα τελευταία λεπτά. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Σκολάρι πέρασε με 1-0 από την έδρα της Μποταφόγκο και έτσι παρέμεινε στην κορυφή, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από τη δεύτερη Ατλέτικο Μινέιρο στο +4. Σήμερα ο Φελιπάο αναμένεται να κατεβάσει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, αφού το πρόγραμμα που ακολουθεί είναι αρκετά δύσκολο. Δεδομένες είναι οι απουσίες του μπακ Λουάν και του μέσου Ράφαελ Βέιγκα.

Από την άλλη μεριά, η Σαμπάιο Κορέα το πάλεψε πάρα πολύ στον πρώτο αγώνα και με σύμμαχο την πολυπρόσωπη άμυνα της λίγο έλειψε να κρατήσει την αντίπαλό της στο μηδέν. Παρόλα αυτά… λύγισε στις καθυστερήσεις -όπως προείπαμε- με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σήμερα, όσο δύσκολη κι αν είναι η αποστολή των φιλοξενούμενων, αυτοί έρχονται στο Σάο Πάουλο Με σκοπό να παλέψουν ξανά και γιατί όχι να πραγματοποιήσουν την έκπληξη. Στο πρωτάθλημα της Serie C, η ομάδα του Καμάργκο επικράτησε με 3-1 επί της Φεροβιάριο και έμεινε μόνη στην κορυφή. Στο αγωνιστικό σκέλος, πλήρεις θα κατέβουν σήμερα οι φιλοξενούμενοι, καθώς επιστρέφουν στο βασικό σχήμα ο μπακ Ντάγκλας Ασίς και ο μέσος Ζοάο Πάουλο.