Καέν – Μπορντό

Δύσκολα πλέον η Καέν θα αποφύγει τα μπαράζ παραμονής.
caen

Όσο κι αν το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Λυών την περασμένη αγωνιστική η Καέν έφυγε τελικά με… άδεια χέρια και το βαρύ 4-0. Οι γηπεδούχοι σκόραραν νωρίς στην επανάληψη και μετά όλα ήρθαν εύκολα για αυτούς. Έτσι, η ομάδα των Μερκαντάλ και Κουρμπίς επανήλθε στη σκληρή πραγματικότητα ύστερα από ένα πολύ θετικό σερί που όμως δεν την είχε βγάλει από τη 18η θέση. Για να παραμείνει απευθείας θέλει νίκη δική της και ήττα της Αμιάν ή ισοπαλία της τελευταίας και νίκη δική της με +2 γκολ διαφορά. Στο χειρότερο σενάριο χάνει και κερδίζει η Ντιζόν και πέφτει απευθείας, ένω στο πιο επικρατέστερο παραμένει στη 18η θέση και παίζει μπαράζ. Επιστρέφει ο φορ Τσοκουντέ, ενώ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο αμυντικός Μπες που είναι δανεικός από την Μπορντό.

Από την άλλη μεριά, η Μπορντό θα ήθελε πολύ να ξεχάσει τη σεζόν που ολοκληρώνεται απόψε. Οι Γιρονδίνοι προέρχονται από την εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Ρεμς, η οποία ήταν η έκτη διαδοχική και αυτή είναι η χειρότερη επίδοση τους στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού ποδοσφαίρου. Το μόνο θετικό για την ομάδα του Πάουλο Σόουζα είναι το γεγονός ότι μετά τα τελευταία αποτελέσματα σώθηκε και μαθηματικά. Για σήμερα, ο Πορτογάλος τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεσή του μόνο μακροχρόνια απόντες, οπότε μπορούμε να πούμε πως η αποστολή είναι πλήρης.