Τορόντο Ράπτορς – Μιλγουόκι Μπακς

Τέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στους Τορόντο Ράπτορς και τους Μιλγουόκι Μπακς.
raptors bucks

Συγκλονιστικός τρίτος τελικός ανάμεσα στους Τορόντο Ράπτορς και τους Μιλγουόκι Μπακς, με τους Καναδούς να επικρατούν, να μειώνουν σε 2-1 και να μένουν ζωντανοί εν όψει της συνέχειας. Η αναμέτρηση ίσως να αποτελέσει και έναν οδηγό εν όψει της συνέχειας της σειράς, αφού οι Ράπτορς βρήκαν λύσης και στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Νίκη έπειτα από δύο παρατάσεις για τους γηπεδούχους με 118-112 κι αυτό γιατί ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε την ευκαιρία στην κανονική διάρκεια να «σκοτώσει» το παιχνίδι με δύο ελεύθερες βολές, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικά, η δουλειά έγινε… Το σημαντικό είναι ότι ο Λέοναρντ μπορεί να είχε 36 πόντους, αλλά κυρίως βρήκε συμπαραστάτες. Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Σιάκαμ, στους 19 ο X-Factor Πάουελ, 16 είχε ο Γκασόλ και 11 ο Λόουρι και όλοι αυτοί μαζί κάλυψαν την πενιχρή συνεισφορά του Ντάνι Γκριν που είχε μόλις 3 πόντους. Το θέμα, βέβαια, είναι ότι μπόρεσαν να κρατήσουν μόλις στους 12 πόντους τον Αντετοκούνμπο, αφού κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα τουλάχιστον 2 παίκτες έκλειναν πάνω του και τον φόρτωναν με μπόλικο μπασκετικό… ξύλο. Ωστόσο, το ερώτημα που προκύπτει είναι το αν μπορούν να ξανακρατήσουν τόσο χαμηλά τον Γιάννη, που παρά το γεγονός ότι είχε πολύ λίγους πόντους, χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να καταβάλλουν τα «ελάφια», συν του ότι βγήκε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά με 6 φάουλ.

Οι Μπακς είδαν τη σειρά να μειώνεται σε 2-1, αν και έστειλαν μήνυμα ότι για να χάσουν πρέπει όχι απλά ο αντίπαλος να φτύσει… αίμα, αλλά να φτάσει πάνω από τα όριά του. Εκτός από το ότι ο Γιάννης έμεινε πολύ χαμηλά, το ίδιο συνέβη (και πάλι) με τον Κρις Μίντλετον που είχε μόλις 9 πόντους, ενώ στο σκοράρισμα τράβηξαν οι Χιλ (24π.) και Μπρόγκντον (20π.), με τους Μίροτιτς (10π.), Λόπεζ (16π.) και Μπλέντσο (11π.) να είναι μεν θετικοί, αλλά όχι καλύτεροι από το supporting cast του Λέοναρντ. Ήταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέρασαν μπροστά μόνο στις αρχές της 2ης παράτασης με 2 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη τους διαφορά στο παιχνίδι. Η ήττα τους ήταν απόλυτα δίκαιη, ενώ μάλλον ήταν τυχεροί που οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο Σιάκαμ αστόχησε σε δύο βολές πριν από τη λήξη του αγώνα. Τώρα, πλέον, καλούνται οι Μπακς να δώσουν απαντήσεις και κυρίως ο ηγέτης τους, Γιάννης Αντετοκούνμπο. Την πρώτη φορά που κάποια άμυνα τον περιόρισε (Σέλτικς 1ο ματς στη σειρά), ο ίδιος τους πήρε παραμάζωμα και διαμόρφωσε το 4-1. Πέρα, όμως, από τον Γιάννη, πρέπει και το δεύτερο… βιολί της ομάδας του Μπουντενχόλζερ, Κρις Μίντλετον να εμφανιστεί, γιατί στη συγκεκριμένη σειρά είναι άφαντος.