Λάτσιο – Μπολόνια

Ολοκληρώνεται με μία αναμέτρηση το πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ιταλίας.
Lazio Bologna

Της πάει το Κύπελλο κι αυτό αποδεικνύουν οι ίδιοι οι αριθμοί! Η Λάτσιο κατέκτησε για την 4η φορά τα 7 τελευταία χρόνια τον συγκεκριμένο τίτλο, επικρατώντας μεσοβδόμαδα της εξαιρετικής Αταλάντα με 2-0 και πέρα από το τρόπαιο, εξασφάλισε το καλό εισιτήριο του Europa League, σε μία χρονιά που δεν ήταν καθόλου σίγουρο ότι θα καταφέρει να βγει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μέσω του πρωταθλήματος. Στάθηκε πολύ τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, αφού η Αταλάντα έχασε ευκαιρίες από αυτές που δεν χάνονται, ενώ δεν δόθηκε πέναλτι εναντίον της. Σαφώς καλύτερη η κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και πάλι η Αταλάντα έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς και πάλι είχε δοκάρι, οπότε επιβεβαιώθηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Στο 82’ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Κορέα διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με το σκορ φυσικά να μην λέει αλήθεια για την εικόνα του αγώνα. Στο πρωτάθλημα είχε προηγηθεί εκτός έδρας νίκη επί της Κάλιαρι με 2-1. Εν τω μεταξύ, το ενδιαφέρον έχει μεταφερθεί εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού ο προπονητής της ομάδας, Σιμόνε Ιντσάγκι παρουσιάζεται ως ο επικρατέστερος ώστε να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Γιουβέντους και ως εκ τούτου δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ συνέντευξη Τύπου εν όψει της αποψινής αναμέτρησης. Εκτός για διαφορετικούς λόγους οι Ράντου, Λουκάκου, Μπερίσα, Λουίς Αλμπέρτο, Καϊσέδο, Νέτο, Μπάστος.

Από τη στιγμή που ανέλαβε την τεχνική καθοδήγηση της ομάδας ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, η Μπολόνια εκμεταλλεύεται στο έπακρο την έδρα της και ως εκ τούτου πέτυχε ακόμα μία νίκη, που της εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στην κατηγορία. Εύκολη επικράτηση με 4-1 επί της Πάρμα ακριβώς πριν από μία εβδομάδα. Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, η Μπολόνια άνοιξε το σκορ στο 52’ και έκτοτε σκόραρε άλλες τρεις φορές διαμορφώνοντας την ευρεία νίκη της. Είχε μειώσει η Πάρμα σε 3-1 με έναν πολύ τυχερό τρόπο και φυσικά η Μπολόνια ποτέ δεν κινδύνευσε σοβαρά. Παρά το γεγονός ότι επικράτησε της Πάρμα, η χθεσινή νίκη της Έμπολι επί της Τορίνο την χάλασε, αφού μαθηματικά ακόμα δεν έχει σωθεί και συγκεκριμένα θέλει σίγουρα ακόμα έναν βαθμό σε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, αφού μετά τη Λάτσιο, παίζει με τη Νάπολι εκτός έδρας. Βέβαια, και η Έμπολι δεν έχει εύκολο έργο αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Ίντερ. Υπάρχει σενάριο τριπλής και τετραπλής ισοβαθμίας το οποίο την υποβιβάζει, οπότε θέλει να τελειώνει μία ώρα αρχύτερα. Μοναδικό πρόβλημα ο Ματιέλο.