Γαλατασαράι – Μπασάκσεχιρ

Τελικός πρωταθλήματος Τουρκίας ανάμεσα στη Γαλατασαράι και την Μπασάκσεχιρ.
galata basak

Είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει στην Τουρκία και στη μάχη του πρωταθλήματος και ενδεικτικό είναι ό,τι συνέβη στο ματς της Γαλατά με τη Ρίζεσπορ, που επικράτησαν οι πρωταθλητές με 3-2 εκτός έδρας. Προηγήθηκε 1-0, έχασε πέναλτι για το 2-0, ισοφαρίστηκε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, στο 73’ η Ρίζεσπορ μένει με 10 παίκτες, ωστόσο σκοράρει τέσσερα λεπτά αργότερα για το 2-1. Στο 92’ με ένα πέναλτι-μύθο που μάλιστα δόθηκε έπειτα και από εξέταση VAR, η Γαλατά έκανε το 2-2 και τελικά στο 97’ έγινε και το 3-2. Κάπως έτσι, λοιπόν, καταφέρνει και μένει αήττητη για 18 αγωνιστικές. Με νίκη σήμερα τελειώνει οριστικά το πρωτάθλημα υπέρ της, ενώ με ισοπαλία θα χρειάζεται νίκη την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Σίβασπορ. Μεσοβδόμαδα κατέκτησε το Κύπελλο κόντρα στην υποβιβασμένη, Ακίσασπορ, με 3-1 σε ματς που πάλι είχε υπέρ της τη διαιτησία. Στα 35 συνεχόμενα ματς το αήττητο σερί της Γαλατά εντός έδρας, με 30 νίκες…

Αν τελικά το χάσει το φετινό πρωτάθλημα, είναι άγνωστο τι άλλο πρέπει να συμβεί για να καταφέρει τελικά να το κατακτήσει η Μπασάκ. Από τον Μάρτιο είναι λες και θέλει να το χαρίσει το πρωτάθλημα στη Γαλατά και είναι χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 7 ματς έχει μόλις δύο νίκες, δύο ήττες και τρεις ισοπαλίες. Κάπως έτσι, η Γαλατά κατάφερε να έρθει σε πλεονεκτική θέση για ένα πρωτάθλημα, που ούτε η ίδια υπολόγιζε τον Μάρτιο. Κόντρα στην Ανκαραγκουτσού συνεχίστηκε το ίδιο σενάριο. Μόλις στο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ, στο 46’ ισοφάρισε και ευτυχώς για την ίδια στο 62’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή, επικρατώντας 2-1. Με αυτό το αποτέλεσμα, έχει ενδιαφέρον το σημερινό ντέρμπι και μπορεί έστω και τώρα να κατακτήσει κάτι που το ακουμπούσε σε μία ολόκληρη σεζόν. Είναι ξεκάθαρο ότι θέλει νίκη και μόνο, καθώς με ήττα το παίρνει η Γαλατά και σε ισοπαλία, απλά η Γαλατά θα το πάρει την επόμενη αγωνιστική. Εκτός οι βασικοί Επουρεάνου (στόπερ) και Αρντά Τουράν.