Μπριζ – Γκενκ

Μεγάλη ευκαιρία για την Γκενκ, καθώς με νίκη στην έδρα της Μπριζ κατακτά και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Έχει λίγες έως ελάχιστες ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Κλαμπ Μπριζ, αλλά δεν το παρατάει. Είχε δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Γάνδη και τελικά επικράτησε με το φτωχό, αλλά άκρως ουσιαστικό 1-0. Το νικητήριο γκολ στην αναμέτρηση το σημείωσε στο 33’. Είναι στο -6 αυτή τη στιγμή από την πρωτοπόρο Γκενκ κι αν θέλει να βάλει ενδιαφέρον στη μάχη θέλει μόνο τη νίκη, ειδάλλως σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, παύει να υφίσταται οποιαδήποτε πιθανότητα να επιστρέψει στη διεκδίκηση του τίτλου. Μόλις μία ήττα έχει στη διαδικασία των play-offs, αυτή εκτός έδρας κόντρα στην Γκενκ και μία ισοπαλία με το 0-0 στην έδρα της Άντβερπ. Λογικά επιστρέφουν οι Μάτα και Ντιατά, σταθερά εκτός οι Κουλς, Μίτροβιτς και Βλίετινγκ.

Ήθελε τη νίκη η Γκενκ κόντρα στην Άντβερπ, όχι μόνο για τον προφανή λόγο της κατάκτησης του τριπόντου, αλλά και για να πάρει και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο των play-offs, όταν ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0. Καταπληκτική εμφάνιση, που δεν άφησε περιθώριο στο αουτσάιντερ, με την Γκενκ να επικρατεί με το επιβλητικό 4-0. Ένα γκολ σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, τη διέλυσε στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Λογικά δεν το χάνει το πρωτάθλημα. Ακόμα κι αν χάσει σήμερα, απλά θα δώσει λίγο έξτρα ενδιαφέρον. Ωστόσο, εφόσον μπορεί να το πάρει από σήμερα, γιατί όχι, ενώ ακόμα και με την ισοπαλία ουσιαστικά τελειώνει η υπόθεση. Αυτό είπε και ο προπονητής της ομάδας, δείχνοντας ότι από την πλευρά της η Γκενκ θα παίξει όπως ξέρει να παίζει, χωρίς να αλλάξει κάτι.