Σεντ Ετιέν – Μονπελιέ

Ντέρμπι στο πρωτάθλημα Γαλλίας με φόντο μια ευρωπαϊκή θέση, με τη Σεντ Ετιέν να υποδέχεται τη Μονπελιέ.
St Etienne Montpellier

Αν δεν είναι η πιο φορμαρισμένη, σίγουρα είναι μέσα στις δύο-τρεις πιο φορμαρισμένες του πρωταθλήματος η Σεντ Ετιέν κι αυτό το απέδειξε και στο εκτός έδρας κόντρα στη Μονακό, σε ένα παιχνίδι που της στράβωσε. Στο 18’ με γκολ του Ζέλσον Μαρτίνς η Μονακό άνοιξε το σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε μια… άλλη ομάδα. Στο 59’ στάθηκε τυχερή αφού ισοφάρισε στο 59’ με αυτογκόλ του Μπαλό και στο 71’ γύρισε το ματς με γκολ του Καμπελά. Στο 80’ κλείδωσε το παιχνίδι με γκολ του Νορντίν, ενώ στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 2-3, που δεν άλλαξε το παραμικρό. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία της Λιόν κόντρα στη Λιλ και πλησίασε τους «λιονέ» μόλις στον έναν βαθμό. Με ισοπαλία κόντρα στη Μονπελιέ εξασφαλίζει οριστικά την 4η θέση, αλλά θα μείνει πίσω στη διεκδίκηση της 3ης, οπότε θέλει μόνο νίκη. Στα τελευταία 7 ματς έχει 6 νίκες και μόλις 1 ισοπαλία, εκτός έδρας κόντρα στην Αμιάν. Αμφίβολοι οι Κολοτζέτζακ και Χαμουμά.

Χαμένη ευκαιρία για Μονπελιέ να μπει ακόμα πιο δυνατά στη μάχη της 4ης θέσης. Μετά την τεράστια νίκη της επί της Παρί, έδωσε δεύτερο σερί εντός έδρας ματς κόντρα στην Αμιάν, αλλά δεν βρήκε γρήγορα το πρώτο γκολ και το παιχνίδι μπερδεύτηκε. Έτσι, κόντρα στη ροή του ματς και συγκεκριμένα στο 66’ έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά συνέχισε την πίεση και στο 81’ ισοφάρισε. Μάλσιτα, στα τελευταία λεπτά σκόραρε, νομίζοντας ότι έφτασε στην ολική ανατροπή, αλλά το VAR της πήρε πίσω το γκολ για οφσάιντ. Έτσι, περιορίστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά παραμένει με τις καλές εντυπώσεις συνολικά στο πρωτάθλημα. Για να παραμείνει ζωντανή για την 4η θέση, πρέπει να νικήσει, ειδάλλως οι δύο τελευταίες αγωνιστικές θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και θα παίζει για την πολύ τιμητική 5η θέση. Στα τελευταία 7 ματς έχει 4 νίκες, 2 ήττες και 1 ισοπαλία. Αμφίβολος ο δεξιός μπακ, Αγκιλάρ.