Λιόν – Λιλ

Μάχη με φόντο τη 2η θέση στο πρωτάθλημα Γαλλίας, με τη Λιόν να φιλοξενεί τη Λιλ.
lyon lille

Μετά την ανακοίνωση του Μπρούνο Ζενεσιό ότι η φετινή είναι η τελευταία του σεζόν στον πάγκο της ομάδας, η Λιόν άρχισε να βρίσκει την ηρεμία της, τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο, όσο και στις σχέσεις που έχει με τον κόσμο. Μετά την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Ανζέ, κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά της αποτελέσματα, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Μπορντό με 3-2. Βέβαια, για να φτάσει στο τρίποντο κατάφερε και πάλι να παρουσιάσει πολλά πρόσωπα, ακόμα και στη διάρκεια ενός ενενηντάλεπτου. Μόλις στο 14’ άνοιξε το σκορ, αλλά στο 38’ το ματς είχε γίνει 2-1 υπέρ των Γιρονδίνων. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε πολύ καλύτερα και ξέροντας ότι τα βαθμολογικά περιθώρια είναι πολύ στενά, ισοφάρισε στο 67’ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 85’ (2-3) και αφού οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες. Πολύ καλή αντίδραση σε καίριο χρονικό σημείο, αφού η Σεντ Ετιέν την απειλεί άμεσα, όντας μόλις στο -3 από την 3η και τελευταία θέση του Champions League. Πέντε συνεχόμενα Over και GG σε όλες τις διοργανώσεις.

Συνεχίζει ακάθεκτη για την εξασφάλιση της 2ης θέσης η Λιλ, κάτι το οποίο της αξίζει, αφού πράγματι ήταν 2η καλύτερη ομάδα μετά την Παρί Σεν Ζερμέν. Είναι στο +6 από τη Λιόν και πρέπει να επιδείξει την ίδια σοβαρότητα και το ίδιο εξαιρετικό πρόσωπο για να παραμείνει στην προνομιούχο θέση. Προέρχεται από ένα σερί 5 αγώνων χωρίς ήττα, στο οποίο έχει 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Τελευταίο της ματς, αυτό κόντρα στη Νιμ εντός έδρας, που επικράτησε με επιβλητικό τρόπο και με σκορ 5-0. Όλα τα γκολ της τα σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 5 διαφορετικούς σκόρερ. Στο 51’ άνοιξε το σκορ ο Ρεμί, στο 64’ έγινε το 2-0, ενώ τα άλλα τέρματα σημειώθηκαν σε «στρογγυλά» λεπτά (70’, 80’, 90’). Εκπληκτική η επίδοσή της εκτός έδρας, καθώς από τις 4/12/18 μετρά στις τελευταίες 10 αναμετρήσεις της, 7 νίκες και 3 ισοπαλίες. Γενικότερα έχει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 15 της ματς, έχοντας 10 νίκες και 4 ισοπαλίες.