ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ

Κόντρα στον κακό του δαίμονα ο ΑΠΟΕΛ στη μάχη που δίνει για την κατάκτηση του τίτλου.
aeklarnakas apoel

Εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ Λάρνακας που επικράτησε 3-2 της ΑΕ Λεμεσού. Αυτό ήταν και το δικαιότερο αποτέλεσμα, βάσει των όσων έγιναν στο ματς. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες, αλλά είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς στο 82’ πέτυχε το δικό της τρίτο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στην αναμέτρηση. Αυτό το αποτέλεσμα την έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας, πίσω από ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα Λεμεσού και στο +4 από την ΑΕ Λεμεσού. Έχει σαν όπλο στη σημερινή αναμέτρηση το γεγονός ότι σε τρία ματς τη φετινή περίοδο, τα δύο μάλιστα στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, έχει μία νίκη (εντός έδρας) και δύο ισοπαλίες (2-2, 0-0). Στα τελευταία 15 εντός έδρας παιχνίδια της, έχει 12 NG.

Περίεργο ματς στο Κύπελλο για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς μετά το υπέρ του 1-0 κόντρα στο Παραλίμνι, ήρθε 2-2 στο δεύτερο ματς, δείχνοντας ότι κάνει συντήρηση και ότι παίζει απλά για να πάρει την πρόκριση και όχι να κερδίσει. Έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, αμφότερες στο πρώτο ημίχρονο και αφού κατάφερε να διατηρήσει το σκορ πρόκρισης, ισοφάρισε στο τέλος της αναμέτρησης, όταν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με όλες τους τις δυνάμεις να βρουν το τρίτο γκολ. Τελευταία ήττα του ΑΠΟΕΛ ήταν στις 2 Φεβρουαρίου, εντός έδρας από την Πάφο, έχοντας από τότε 7 νίκες και 7 ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις. Για το πρωτάθλημα, είναι αυτή τη στιγμή στην 1η θέση με 4 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα ενώ προέρχεται από άνετη νίκη 4-0 επί της Νέας Σαλαμίνας.