Ρεάλ Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο

Την Αθλέτικ Μπιλμπάο φιλοξενεί η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής.
real bilbao

Η μεγαλύτερη τιμωρία της Ρεάλ Μαδρίτης για τη φετινή κάκιστη σεζόν της είναι αυτό που βιώνει το τελευταίο διάστημα. Απολύτως κανένας στόχος, ματς-αγγαρεία και το μόνο ενδιαφέρον είναι η αντίστροφη μέτρηση μέχρι να φύγουν όλοι οι ποδοσφαιριστές για διακοπές. Στην τελευταία της υποχρέωση, ήρθε 1-1 με τη Λεγκανές εκτός έδρας, με γκολ του Καρίμ Μπενζεμά, που είναι από τους λίγους που συνεχίζουν να παίζουν με όρεξη. Η Ρεάλ είχε μείνει πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ισοφάρισε ο Γάλλος στις αρχές του δεύτερου μέρους. Τέσσερα σερί GG για την ομάδα του Ζιντάν, που επίσης οι επιλογές του έχουν να κάνουν με το μέλλον και όχι με το αδιάφορο παρόν. Εκτός οι Κουρτουά, Ράμος, Οντριοθόλα, Μαριάνο Ντίαζ και Βινίσιους.

Για ακόμα μία φορά, η δύναμη της Αθλέτικ αποδείχθηκε ότι είναι το «Σαν Μαμές», επικρατώντας και της Ράγιο Βαγεκάνο με 3-2. Όπως δηλώνει και το σκορ, υπήρχε πολύ μεγάλο ζόρι μέχρι να νικήσει, αλλά το κατάφερε παίζοντας και με παίκτη παραπάνω από το 52’ και συμπλήρωσε 6 μήνες χωρίς ήττα στην έδρα της. Στα 10 τελευταία ματς έχει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες και τώρα είναι στην 7η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ακολουθεί συνεχόμενο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Λεγκανές. Έχει κάποιες σημαντικές απουσίες και ειδικά παίκτες που παίζουν στο δεξί άκρο της άμυνας (Κάπα, Ντε Μάρκος), ενώ δεν υπολογίζονται επίσης οι Ντάνι Γκαρθία, Ιμπάι Γκόμεθ.