Λιντς – Σέφιλντ Γουένσντεϊ

Με αναπτερωμένο ηθικό μετά την επιστροφή της στις νίκες, η Λιντς υποδέχεται τη σούπερ φορμαρισμένη Σέφιλντ Γουένσντεϊ
leeds sheffieldwednesday

Η νίκη για τη Λιντς ήταν μονόδρομος στην έδρα της Πρέστον και πράγματι αυτό κατάφερε. Επικράτησε 2-0, όχι όμως εύκολα όπως μπορεί να «κρύβει» το αποτέλεσμα, αφού από το 49’ και μετά οι γηπεδούχοι έπαιξαν με 10 παίκτες μέχρι τη λήξη του αγώνα. Με δύο γκολ του on fire Μπάμφορντ στο 62’ και το 76’, η Λιντς επέστρεψε στις νίκες και κυρίως στη 2η θέση της βαθμολογίας. Αυτό συνέβη γιατί η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμεινε ισόπαλη (1-1) με την Μπέρμιγχαμ, ενώ μείωσε τη διαφορά της και από τη Νόργουιτς, η οποία έφερε ισοπαλία-σοκ με τη Ρέντινγκ (2-2) εντός έδρας. Τώρα είναι στο +1 από την 3η θέση, έχει την τύχη στα χέρια της, αλλά φυσικά τίποτα δεν έχει κριθεί, διότι οι συσχετισμοί αλλάζουν αγωνιστική με την αγωνιστική. Συν τοις άλλοις, πρέπει να αποδείξει ότι έχει βρει την απαιτούμενη σταθερότητα. Τελικά, αγωνίστηκε ο Ερνάντεζ που δεν υπολογιζόταν, άρα εννοείται ότι θα παίξει και σήμερα.

Είχαμε πει ότι η εντός έδρας ήττα της Σέφιλντ από την Άστον Βίλα ήταν κυρίως προϊόν ατυχίας και κακής βραδιάς κι όχι επειδή άλλαξε κάτι στον τρομερό ρυθμό της ομάδας του Μπρους. Αυτό αποδείχθηκε τελικά στο κρίσιμο ματς με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Επιβλητική νίκη με 3-0, σκοράροντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο διάστημα από το 47’ έως το 67’, κάνοντας τη φτωχή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου να ξεχαστεί. Απόλυτα ικανοποιημένος ο προπονητής της ομάδας, που μίλησε για τον χαρακτήρα των παικτών, που βρήκαν το κουράγιο να επανέλθουν σε επιτυχημένη τροχιά. Οπότε συνεχίζει να έχει μόλις μία ήττα στα τελευταία 14 ματς (7-6-1) και παραμένει στο -6 από την 6άδα, ενδεικτικό της πολύ κακής πορείας που είχε όλη τη σεζόν.