Σαμπντόρια – Ρόμα

Κανένα περιθώριο για νέα απώλεια δεν έχει η Ρόμα, που έχει πολύ δύσκολη αποστολή στην έδρα της Σαμπντόρια.
sampdoria roma

Ήταν εξ αρχής μια πολύ δύσκολη αποστολή το εκτός έδρας ματς της Σαμπντόρια κόντρα στην Τορίνο και τελικά ηττήθηκε με 2-1. Έχασε το ματς στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπελότι στο 33’ και το 45’ να διαμορφώνει το 2-0 για την ομάδα του, ενώ η ομάδα της Γένοβας το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της μείωσης του σκορ λίγο πριν από τη λήξη του ματς. Ακόμα μια τετράδα αγώνων πολύ σημαντική για την ίδια, αφού τα 3 από τα 4 παιχνίδια που καλείται να δώσει είναι εντός έδρας, με Ρόμα, Τζένοα και Λάτσιο. Εν όψει του σημερινού, ο προπονητής της ομάδας, Τζιαμπάολο, ζήτησε να μην επηρεαστούν οι παίκτες του από το ντεφορμάρισμα της Ρόμα στα τελευταία ματς. Εκτός οι Μπερεζίνσκι, Μπαρέτο, Έκνταλ και Καπράρι. OVER τα 10/14 τελευταία της ματς.

Ακόμα μία κάκιστη εμφάνιση από πλευράς Ρόμα, που δεν βρίσκει υγεία ούτε με τον Κλαούντιο Ρανιέρι στον πάγκο της, εξέλιξη που μάλλον ήταν και η αναμενόμενη. Στο εντός έδρας κόντρα στη Φιορεντίνα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και συγκεκριμένα στο 12’ και το 51’, αλλά ευτυχώς για την ίδια οι απαντήσεις που έδωσε σε αυτά τα γκολ ήταν άμεσες, δηλαδή στο 14’ και το 57’, με τους Τζανιόλο και Περότι αντίστοιχα. Στο τέλος ήταν αυτή που κυνήγησε περισσότερο το τρίτο γκολ, αλλά χωρίς να δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες. Είναι πλέον στην 6η θέση η Ρόμα και ο κίνδυνος να μείνει εντελώς εκτός Ευρώπης παραμένει, καθώς εκτός από το ότι είναι ντεφορμέ, ο ανταγωνισμός για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο είναι τεράστιος. Εκτός οι Σαντόν, Φλορέντσι, Παστόρε, Περότι. Επιστρέφει ο Μανωλάς και ο Ελ Σαράουι.