Φοβού τους πλάβι…

ethniki plavi

Όσοι υποτιμούσαν τους Σέρβους και μιλούσαν για προημιτελικό με Βραζιλία και ημιτελικό με Ισπανία, πήραν την απάντησή τους από το 90-72 κόντρα στην Ελλάδα. Η εθνική μας ήταν μετριότατη στο δεύτερο ημίχρονο, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά και δίκαια έμεινε εκτός συνέχειας Μουντομπάσκετ. Στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε άμυνα, αλλά τουλάχιστον η ομάδα του Κατσικάρη ήταν εξαιρετική στην επίθεση. Με τους Πρίντεζη, Μπουρούση και Ζήση να σκοράρουν συνεχώς, έμειναν κοντά στο σκορ, χάνοντας μόνο με 46-42. Βέβαια, όταν δέχεσαι 46 πόντους σε 20 λεπτά, κάτι δεν πάει καλά.  Οι Σέρβοι είχαν σε καλή μέρα για ακόμη μια φορά τον Ραντούλιτσα, ενώ οι Τεόντοσιτς, Κάλινιτς και Μπογκντάνοβιτς έπαιξαν φοβερά. Στην επανάληψη απλά καταρρεύσαμε, σε αντίθεση με αυτό που πίστευαν πολλοί, ότι δηλαδή λόγω του μεγαλύτερου βάθους που έχουμε στον πάγκο, θα τους κουράζαμε. Ο Τζόρτζεβιτς έπιασε… κότσο τον Κατσικάρη, δεν άφησε την εθνική να τρέξει και σίγουρα είχε πλεονέκτημα για τη νίκη. Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας με 14 πόντους, ενώ οι Ζήσης και Πρίντεζης είχαν από 12. Ένα μόλις πόντο ο Παπανικολάου, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει. Ο Μπογκντάνοβιτς είχε 21 πόντους, 16 ο Ραντούλιτσα, 13 ο Τεόντοσιτς, 12 Κάλινιτς και 10 ο Κρίστιτς. Γενικά θα λέγαμε πως η εθνική είχε καλή παρουσία στο τουρνουά και σίγουρα, αν παραμείνει ο Κατσικάρης, αυτή η ομάδα έχει να μας προσφέρει πάρα πολλά στο μέλλον.