Αποτελέσματα Μουντιάλ 14/7

The Prophet14 Ιουλίου2018

Στην υψηλότερη θέση της ιστορίας του τερμάτισε το Βέλγιο, το οποίο επικράτησε στον μικρό τελικό του Μουντιάλ 2-0 επί της Αγγλίας.

Bέλγιο - Αγγλία : 2-0

Μπορεί o μικρός τελικός κάθε διοργάνωσης ουσιαστικά να αποτελεί μια παρηγοριά για τον εκάστοτε νικητή του, ωστόσο για το Βέλγιο ήταν και ουσιαστικό το ζητούμενο, καθώς με τη νίκη του με 2-0 επί της Αγγλίας, κατέλαβε την καλύτερη θέση που έχει πάρει ποτέ σε Μουντιάλ.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ νίκησαν για ακόμη μια φορά αυτούς του Γκάρεθ Σάουθγκεïτ στο, μετά από το 1-0 στη φάση των ομίλων και έκλεισαν με θετικό πρόσημο ένα τουρνουά, στο οποίο ήλπιζαν ότι μπορεί να έφταναν μέχρι και την κατάκτησή του.

Για τους νικητές της «μάχης» στην Αγία Πετρούπολη, οι οποίοι ξεπέρασαν την τέταρτη θέση που είχαν πάρει ο Έντζο Σίφο και η παρέα του το 1986 στο Μεξικό, σκόραραν ο Μενιέ -μόλις- στο 4ο λεπτό και ο Αζάρ στο 82ο λεπτό.

Το ματς γενικά ήταν ανοικτό, οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά οι Άγγλοι παρουσιάστηκαν γενικώς άστοχοι, ενώ οι Βέλγοι σαφώς πιο αποτελεσματικοί. Παρόλα αυτά, ο Χάρι Κέιν παραμένει πρώτος στον πίνακα των σκόρερ με 6 γκολ, ενώ ο Ρομέλου Λουκάκου έμεινε στα 4, με τον Εντέν Αζάρ να φτάνει τα τρία στο τουρνουά.

Από στοιχηματική πλευρά, ο άσος των "κόκκινων διαβόλων" πριν το ματς πλήρωνε σε απόδοση 2,25, ενώ το Under 2,5 άγγιζε το 2,30.