Σουηδία – Αγγλία: Φάτσα με το… όνειρο

Wise7 Ιουλίου2018

Μπροστά σε μια μεγάλη πρόκληση βρίσκονται απόψε Σουηδία και Αγγλία. Η πρώτη έχει την ευκαιρία να πιάσει ταβάνι σε Μουντιάλ και η δεύτερη να επανέλθει μετά από 12 χρόνια σε τοπ επίπεδο.

Στο «Κόσμος Αρένα», χωρητικότητας 45.000 θέσεων, της πόλης Σαμάρα συγκρούονται απόψε για τα προημιτελικά του Μουντιάλ η Σουηδία με την Αγγλία.

Τα προγνωστικά μου

Σουηδία - Αγγλία: Χ ημ. (1.90)

Ανάλυση

Εχοντας ξεκάθαρο πλάνο να καταστρέψει αρχικά το παιχνίδι της Ελβετίας και να ψάξει μια στιγμή που θα της χαρίσει την πρόκριση, η Σουηδία μπόρεσε να φτάσει στο πολυπόθητο 1-0. Δείχνει να μην έχει ταβάνι, αφού για να την κερδίσει κάποιος πρέπει να φτύσει αίμα. Σκόρερ ο Φόρσμπεργκ στο 67’, με τη μπάλα να αλλάζει ελαφρώς πορεία από πόδι αντίπαλου αμυντικού. Μόνο από τους Γερμανούς έχει δεχτεί γκολ ως τώρα στη διοργάνωση η ομάδα του Αντερσον. Εξι no goal στα επτά τελευταία ματς. Τα 5 εξ αυτών είχαν σύνολο τερμάτων «0-1». Λείπει λόγω τιμωρίας ο καλός αμυντικός Λούστιχ. Με 4-4-2 και πάλι έχοντας στην επίθεση τον Μπεργκ κορυφή και τον Τόιβονεν σε ρόλο περιφερειακού επιθετικού.

Θα λυγίσουν οι Αγγλοι την σκληρή αντίσταση των μαχητικών Σουηδών για να βρεθούν στα ημιτελικά; ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Επρεπε να κρατήσει χαμηλά τον πηγή σε ένα μεγάλο τουρνουά για να φτάσει ψηλά η Αγγλία. Το έπραξε στο φετινό Μουντιάλ και έφτασε με το σπαθί της στα προημιτελικά. Κόντρα στην Κολομβία προηγήθηκε με πέναλτι του Κέιν στο 57’, έλεγξε τον ρυθμό, έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση στο 90λεπτο, αλλά ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Τελικά χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να προκριθεί χάρη στις αποκρούσεις του Πίκφορντ. Για πρώτη φορά από το 2006 προκρίνεται στα προημιτελικά μεγάλη διοργάνωσης και αποβάλει το κόμπλεξ των τελευταίων ετών που την ακολουθούσε. Ο Σάουθγκεϊτ δεν πρόκειται να αλλάξει το αγαπημένο του 3-5-1-1, με τον Κέιν να σηκώνει το βάρος της επίθεσης και από πίσω του θα κινείται ο ταχύτατος Στέρλινγκ.