Το χειροκρότημα στον Ισημερινό, η πρόκριση στη Γαλλία

Πρώτη και αήττητη τερμάτισε στον πέμπτο όμιλο η Γαλλία, μετά το 0-0 με τον Ισημερινό. Έτσι, προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα βρει μπροστά της την Νιγηρία. Ο Ισημερινός, έπαιξε με πολύ πάθος, παρότι για 40 λεπτά είχε παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Αντόνιο Βαλέντσια. Όμως, δεν κατάφερε να προκριθεί τελικά και θα φύγει από την διοργάνωση με τον τιμητικό απολογισμό των τεσσάρων πόντων. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποια σπουδαία φάση. Στο 38′, ο εξαιρετικός Ντομίνγκεζ απέκρουσε την κεφαλιά του Πογκμπά, ενώ στο 41′, ο Γιορίς αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Βαλέντσια. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Γαλλία είχε δοκάρι σε σουτ του Γκριζμάν. Στο 50′, ο Αντόνιο Βαλέντσια έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Ντιν, με αποτέλεσμα να αντικρίσει απευθείας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε το Εκουαδόρ στο 54′, όταν το σουτ του Νομπόα δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα απάντησαν οι Γάλλοι, με τα σουτ των Μπενζεμά και Πογκμπά να σταματούν στα σώματα των αμυνομένων. Στο 73΄, ο Πογκμπά έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μόνος και ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα άουτ. Τεράστια ευκαιρία απώλεσε ο Ισημερινός στο 82′, όταν ο Γιορίς απέκρουσε εκπληκτικά του σουτ του Ιμπάρα. Στο τέλος, ο Ισημερινός βγήκε μαζικά μπροστά και η Γαλλία έχασε τρεις καλές ευκαιρίες, με τους Μπενζεμά, Πογκμπά και Ζιρού. Τελικά το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τον Ισημερινό να κερδίζει το χειροκρότημα και τη συμπάθεια του κόσμου.