Έκανε το καθήκον της

neimar cameroon

Η Βραζιλία έκανε αυτό που όλοι περίμεναν. Κέρδισε το Καμερούν με 4-1 και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο. Οι Αφρικάνοι έπαιξαν ελεύθερα και αυτό βοήθησε το θέαμα, με την “σελεσάο” να κάνει το καλύτερό της παιχνίδι στο Μουντιάλ. Η Βραζιλία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 3′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λουίς Γκουστάβο εξ’ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 17′, ο Λουίς Γκουστάβο βρήκε πολύ ωραία τον Νεϊμάρ και ο άσος της Μπαρτσελόνα με εκπληκτικό πλασέ στην κίνηση, έκανε το 1-0. Μέχρι το 21′, οι Βραζιλιάνοι έχασαν άλλες δύο ευκαιρίες, αφού ο Ιτάνζ κατάφερε να νικήσει τους Νεϊμάρ και Φρεντ. Στο 26΄το Καμερούν αντέδρασε και είχε δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μάτιπ, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Νιόμ. Στο 35′ η Βραζιλία πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, μετά από ωραία ενέργεια και τελείωμα του Νεϊμάρ. Πολύ δυνατά μπήκε και στην επανάληψη η Βραζιλία, αφού έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 49′, με τους Χουλκ και Νεϊμάρ. Στο 50′ όμως, ο Φρεντ έβαλε το πρώτο του γκολ στο Μουντιάλ, με κοντινή προβολή ύστερα από γύρισμα του Νταβίντ Λουίς. Στη συνέχεια, η δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμό και φτάσαμε στο 84′, όταν ο Μπιά έκανε σοβαρό λάθος και ο Φερναντίνιο το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας το 4-1. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη θέση στον όμιλο και θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Χιλή.