Ζωντανή με πολύ πάθος

ellas opadoi

Παρότι έπαιζε για 52′ λεπτά με 10 παίκτες, η εθνική Ελλάδα κατάφερε να πάρει λευκή ισοπαλία κόντρα στην Ιαπωνία και να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ιάπωνες ήταν καλύτεροι, χωρίς πάντως να απειλήσουν, εκτός από ένα ωραίο σουτ του Οσάκο που πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Καρνέζη. Στο 35′ ο Μήτρογλου αντικαταστάθηκε λόγω τραυμαιτσμού από τον Γκέκα, ενώ στο 38′ ο Κατσουράνης αποβλήθηκε δίκαια από τον διαιτητή της αναμέτρησης, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η αποβολή αυτή σαν να αφύπνισε τους Έλληνες παίκτες, που με μπροστάρηδες τους Τοροσίδη και Μανιάτη έπαιζαν “μανιασμένα”. Ο πρώτος μάλιστα, έχασε και τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν σε ωραίο σουτ, ο Καβασίμα απέκρουσε υπέροχα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ιαπωνία να έχει φλύαρη υπεροχή και την εθνική Ελλάδας να κρατάει εύκολα το 0-0. Εν τω μεταξύ, λίγο μετά την κόκκινη του Κατσουράνη, ο Σάντος διέγνωσε το κενό που υπήρχε στο κέντρο και αντικατέστησε τον Γιάννη Φετφατζίδη (ο χειρότερος του γηπέδου ως τότε, με την έννοια οτι δεν πρέπει να ακούμπησε μπάλα πάνω από τρεις φορές) με τον Γιώργο Καραγκούνη. Στο 60′ η Ελλάδα έχασε την μεγαλύτερη της ευκαιρία, όταν ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά και ο Καβασίμα έδιωξε και πάλι πολύ ωραία. Οι Ασιάτες άρχισαν να πιέζουν έντονα από το 65′ έως το 80′, αλλά εκτός από δύο φορές, προσπαθούσαν να νικήσουν την ελληνική άμυνα, με σέντρες. Φυσικά, αυτό ήταν “βούτυρο στο ψωμί” των άπαικτων Μανωλά και Παπασταθόπουλου, οι οποίοι έδιωχναν εύκολα. Μία φορά έπαιξαν οι Ιάπωνες με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 68′, όταν ο Οκούμπο δεν μπόρεσε να σκοράρει εξ’ επαφής (από λάθος εκτίμηση της φάσης του Χολέμπας). Τρία λεπτά αργότερα, ο Παπασταθόπουλος έκανε λάθος μέσα στην περιοχή, αλλά ευτυχώς δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί ο Ουτσίντα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία.

Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του αγώνα, η Ελλάδα έπαιξε με όλους τους παίκτες πίσω, αλλά η Ιαπωνία δεν μπόρεσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνά μας. Μάλιστα, λίγο έλειψε και να σκοράρουμε σε δύο περιπτώσεις. Στο 81′, ο Καραγκούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο ύψους 1,92 Σαμαράς, δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση (αυτό το παιδί δεν ξέρει να κάνει κεφαλιές). Η δεύτερη ήταν στο 88′, όταν ο Χολέμπας βρήκε τη δύναμη και με ατομική προσπάθεια έκανε ένα πλάγιο σουτ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Καβασίμα. Τελευταία φάση του αγώνα ήταν το καλά εκτελεσμένο φάουλ του Έντο, στο οποίο αντέδρασε πολύ σωστά ο Καρνέζης.

Συνολικά αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες, οι οποίοι πραγματικά τα έδωσαν όλα και έπαιζαν με πάθος που είχαμε πολύ καιρό να δούμε. Και ήταν και άτυχη, αφού όχι μόνο αποβλήθηκε ο Κατσουράνης, αλλά τραυματίστηκε ο Μήτρογλου και στο τέλος είχε πρόβλημα και ο Μανωλάς.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, με την Αγγλία, την Ισπανία, την Αυστραλία και το Καμερούν να έχουν αποχαιρετίσει ήδη το Μουντιάλ, η εθνική Ελλάδας θα μας κρατήσει σε αγωνία μέχρι και την επόμενη Τετάρτη. Η βαθμολογία στον όμιλο έχει ως εξής: Κολομβία 6, Ακτή 3, Ιαπωνία 1, Ελλάδα 1.

Για να προκριθούμε θα πρέπει να κερδίσουμε την Ακτή Ελεφαντοστού και παράλληλα να μην κερδίσει η Ιαπωνία την Κολομβία. Βέβαια, υπάρχει και περίπτωση πρόκρισης αν κερδίσουμε εμείς την Ακτή και ταυτόχρονα κερδίσει η Ιαπωνία την Κολομβία, αλλά θα πρέπει οι Ιάπωνες να κερδίσουν με ένα γκολ διαφορά και μεις με τρία. Αξίζει να σημειώσουμε πως για πρώτη φορά σε έναν αγώνα του Μουντιάλ, η Ελλάδα κρατάει το μηδέν παθητικό.