Championship: Σε φόρμα η Στόουκ, δυνατή η άμυνα της Γουότφορντ

watford

Εκτός όμως από Champions League, έχουμε και Championship στο σημερινό κουπόνι, οπότε θα κάνουμε ένα πέρασμα κι από τα γήπεδα του Νησιού για να σπάσουμε λίγο την μονοτονία της ημέρας. Δεν τα πήγαμε πολύ καλά χθες στις μικρές κατηγορίες της Αγγλίας, όμως σήμερα είναι μία νέα μέρα και πάμε να γυρίσουμε την κατάσταση.

Στόουκ – Μπάρνσλεϊ

Μπορεί η Στόουκ να είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες στην αναμέτρηση κόντρα στη Λούτον, ωστόσο ήταν πολύ πιο αποτελεσματική και πήρε πανάξια το διπλό με 0-2. Δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ και πιστεύω πως δίκαια είναι το φαβορί για την αποψινή συνάντηση. Η Μπάρνσλεϊ από την άλλη χρειάστηκε ένα γκολ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στην Μπρίστολ Σίτι για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Όσο περνάει η ώρα ο άσος υποχωρεί, οπότε ας τον προλάβουμε τώρα στο 1,93.

Γουότφορντ – Μπλάκμπερν

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς χρειάστηκε το γκολ του Ζοάο Πέδρο για να φύγει το βράδυ της Παρασκευής με το διπλό από την έδρα της Ντέρμπι και πλέον έχει συγκεντρώσει 10 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας. Η Μπλάκμπερν από την άλλη ηττήθηκε από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, όμως με νίκη απόψε μπορεί να φτάσει τη Γουότφορντ και να μπει αυτή στην 6άδα. Οι γηπεδούχοι ρίχνουν μεγάλο βάρος στην άμυνα κι αυτό περιμένω να κάνουν κι απόψε, οπότε περιμένω ένα παιχνίδι με λίγα γκολ. Για τον λόγο αυτό θα επιλέξω την ισοπαλία στο ημίχρονο.

ΚΠΡ – Πρέστον

Ιδιαίτερα αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν το έχουν πολύ με το σκοράρισμα φέτος. Σε κάπως καλύτερη αγωνιστική κατάσταση η ΚΠΡ, την ώρα όμως που η Πρέστον, έστω και στα χαρτιά, θεωρείται ανώτερη ομάδα. Γι’ αυτό τον λόγο λοιπόν η απόδοση του διπλού είναι ελαφρώς πιο χαμηλή από του άσου. Περιμένω σφιχτό παιχνίδι, το οποίο θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν θα επιλέξω νικητή στην αναμέτρηση, θα προτιμήσω τα under 2,5 γκολ.