Ολυμπιακός με ψυχάρα, πάτησε την ΤΣΣΚΑ!

Τι κι αν έπαιζε με οχτώ ετοιμοπόλεμους παίκτες συν τον πιτσιρικά Νικολαΐδη; Ο Ολυμπιακός πάτησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ με 72-59 και ανέβηκε στο 10-14.
osfp csska

Δεν είχε πολλούς παίκτες, είχε μεγάλη ψυχή!

Ο Ολυμπιακός καταθέτοντας καρδιά στο παρκέ του ΣΕΦ, νίκησε τα πολλά του προβλήματα και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικράτησε 72-59 για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-14.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στα 40 λεπτά του αγώνα, κυριάρχησαν στους αιθέρες, κατεβάζοντας 43 ριμπάουντ έναντι μόλις 31 των Ρώσων ενώ είχαν και 14 κλεψίματα, δείγμα της παθιασμένης άμυνας που έπαιξαν.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στην τρίτη περίοδο, το επιμέρους σκορ υπέρ της ομάδας τους Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν 21-4.

Κορυφαίος ήταν ο Παπανικολάου 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα και τον ακολούθησαν οι Ρούμπιτ (13π.) και Μιλουτίνοφ (11π., 12ρ.).

Από την άλλη πλευρά, πάλι ο Τζέιμς ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 56-38, 72-59

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μπόλντγουιν 8 (1), Πολ 11 (2), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 5 (1), Μιλουτίνοφ 11 (12ριμπ.), Βεζένκοβ 2, Παπανικολάου 19 (2), Ρούμπιτ 13 (1), Έλις 3 (7ριμπ.).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 7 (1), Τζέιμς 20 (2), Στρέλνιεκς 3, Φόιγκτμαν 3 (1), Χάκετ, Σαντ-Ρος 2, Κουφός 4, Χίλιαρντ 11 (1), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 3, Μπέικερ 3 (1).