Παραγωγικότατη ήταν η εβδομάδα που μας πέρασε για τις ομάδες της Σερβίας και το σέρβικο ποδόσφαιρο γενικότερα. Μετά την νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί του Ολυμπιακού με 3-1 για το Champions League, ακολούθησε και η νίκη της Παρτιζάν επί της Αστάνα με 1-2 για το Europa League. Οι γείτονες έκαναν το 2 στα 2 και πλέον με +1000 βαθμούς στο ενεργητικό τους πλησιάζουν επικίνδυνα την Ελλάδα στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ.
Οι νίκες αυτές για Ερυθρό Αστέρα και Παρτιζάν έδωσαν άλλον αέρα στη Σερβία, η οποία προσπέρασε ήδη τους Κροάτες στη σχετική κατάταξη και πλέον βρίσκονται στην 17η θέση με 24750 βαθμούς. Στην 16η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Κύπρος (25000 βαθμοί), με τον ΑΠΟΕΛ όμως να μην τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά στην Ευρώπη φέτος. Στην 15η θέση βρίσκεται η Ελλάδα (25300 βαθμοί) και πλέον η Σερβία πλησιάζει απειλητικά. Ο μοναδικός μας εκπρόσωπος, ο Ολυμπιακός, έχει κληρωθεί σε ιδιαίτερα απαιτητικό όμιλο στο Champions League και θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο να μας φέρει έξτρα βαθμούς για να παραμείνουμε αμετακίνητοι.
Ήδη η πρωταθλήτρια ομάδα της Ελλάδας αγωνίζεται στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Αν όμως μας προσπεράσουν οι Σέρβοι και υποχωρήσουμε κι άλλο βαθμολογικά, ενδέχεται ο πρωταθλητής της Super League 1 να ξεκινάει από τον 1ο προκριματικό γύρο του θεσμού. Συν τοις άλλοις δεν θα βγάζουμε 5 ομάδες στην Ευρώπη ενώ ενδέχεται να χάσουμε και το δικαίωμα συμμετοχής στο Europa League.
Όλα τα παιχνίδια του Champions League, θα τα βρεις με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ!