Αϊντχόφεν – Άγιαξ: Γόητρο και κούραση

Aν δεν κερδίσει ο "Αίαντας", τότε πιθανότατα αποχαιρετάει τον τίτλο

Το ντέρμπι Αϊντχόφεν – Άγιαξ είναι το ματς που ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής της ολλανδικής Eredivisie και το αποτέλεσμα του οποίου ενδέχεται να κρίνει έμμεσα τον τίτλο.

Τα προγνωστικά μου

Αϊντχόφεν – Άγιαξ : 1 & Over 2.5 (3.10)

Ανάλυση

Από την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ντεν Χάαγκ προέρχεται η Αϊντχόφεν και έτσι οι ελπίδες που έχει για την κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στο Champions League είναι μόνο μαθηματικές. Η ομάδα του Κοκού αν και προηγήθηκε νωρίς, δέχτηκε το γκολ στο 87′, οπότε η πιθανότητα αντίδρασης από εκεί και πέρα ήταν πολύ μικρή. Το κλίμα στην ομάδα δεν είναι καλό, όμως μια νίκη σήμερα μπορεί να αντιστρέψει αυτό το κλίμα. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ο χαφ Χέντριξ, ενώ αμφίβολος είναι ο αριστερός μπακ Βίλεμς. Αν δεν τα καταφέρει,τη θέση του θα πάρει ο Μπρενέτ. Από την άλλη μεριά, ο Άγιαξ πετάει στα ουράνια από την περασμένη Πέμπτη, ύστερα από την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Europa League. Αν και η Σάλκε κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) και να στείλει το ματς στην παράταση, ο “Αίαντας” πήρε τελικά τη μεγάλη πρόκριση πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα χρόνου και ενώ είχε δεχτεί και τρίτο γκολ. Πραγματικά, σπουδαίο κατόρθωμα για την ομάδα του Μποζ, η οποία σήμερα πάει για ακόμα μία νίκη που υπό προϋποθέσεις μπορεί να τον φέρει ακόμα και στην πρώτη θέση. Αυτό θα γίνει αν προηγουμένως η πρωτοπόρος Φέγενορντ στραβοπατήσει στην έδρα της Φίτεσε. Εκτός θα μείνει ο αριστερός μπακ Σινκχράφεν, ενώ επιστρέφει στη δράση ο αμυντικός Ρίντεβαλντ.