Πανιώνιος – ΟΦΗ

Μεγάλο ματς στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν διαφορετικούς στόχους.
panionios ofi

Εκ προοιμίου το ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν πολύ δύσκολο για τον Πανιώνιο και ενδεχομένως να ξέφευγε πολύ από τα μέτρα του κι έτσι το αντιμετώπισε. Έμεινε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκε άλλο ένα τέρμα και ουσιαστικά αποχαιρέτησε τη διεκδίκηση του ματς. Τελικό σκορ της ήττας του ήταν το 3-0, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε κι ένα πέναλτι. Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα για τους Νεοσμυρνιώτες, έχοντας 1-15 απολογισμό σε αυτό το διάστημα, με το πρόβλημα φυσικά να είναι στην επίθεση. Μεσοβδόμαδα είχε και Κύπελλο, υποδεχόμενος τον Παναιτωλικό και αποκλείστηκε στην παράταση με 1-1, σε μία εξέλιξη που μάλλον δεν είναι και αρνητική, αφού το διπλό ταμπλό είναι πολύ μεγάλη πολυτέλεια για τους «κυανέρυθρους». Μοναδικοί απόντες, Άρσε και Μαξίμοβιτς.

Βρίσκεται ξεκάθαρα σε αγωνιστική κρίση ο ΟΦΗ, κάτι που φαίνεται στα τελευταία αποτελέσματά του, αλλά και στη βαθμολογία, αφού πλέον η εξάδα είναι παρελθόν, χωρίς φυσικά να αποτελεί ανέφικτο στόχο με τόσο μικρές διαφορές. Εκτός έδρας αποστολή στο πρωτάθλημα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και υπέστη ακόμα μία ήττα με 2-0 και μάλιστα με ψυχρό τρόπο. Στο 42’ και το 89’ με δύο πέναλτι ο Μπαράλες χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, σε ένα από τα χειρότερα ματς των Κρητικών. Άνευ λόγου η κριτική στο ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα για το Κύπελλο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σε ένα αδιάφορο παιχνίδι που είχε κριθεί από το Ηράκλειο. Εννιά συνεχόμενες ήττες εκτός έδρας ο ΟΦΗ και πέντε σερί γενικότερα. Εκτός η βασική μεσαία του γραμμή, με Νέιρα, Ναμπί και Σακόρ.