Λέστερ – Λίβερπουλ

Ντέρμπι στο «King Power Stadium» ανάμεσα στη δεύτερη Λέστερ και την πρωτοπόρο Λίβερπουλ
leicester liverpool

Ενώ άρχισε πολύ καλά στο ντέρμπι κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι, αφού ο Βάρντι πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, ωστόσο μέχρι το 43’ οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να γυρίσουν το παιχνίδι και είχαν διαμορφώσει το 2-1. Τελικά, στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ δέχθηκε και τρίτο γκολ και με αυτό τον τρόπο υπέστη την πρώτη της ήττα έπειτα από 9 αγωνιστικές. Ήταν το πρώτο της ματς από τον Φεβρουάριο στο οποίο δέχθηκε πάνω από δύο γκολ και φυσικά απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο, αν και είναι δύσκολο να την ενδιαφέρει αυτό. Περισσότερο προβληματίστηκε για το ότι η Σίτι την πλησίασε. Αμφίβολος ο εξτρέμ, Μπαρνς.

Απλά δεν μπορεί να δεχθεί ότι υπάρχει περίπτωση να χάσει ένα ματς. Με αυτή τη νοοτροπία κατάφερε να κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, αφού με γκολ στο 90’ πήρε τη νίκη στον ημιτελικό επί της Μοντερέι, ενώ στον τελικό κατάφερε να επιβληθεί της Φλαμένγκο στην παράταση, με το γκολ του Φιρμίνο στο 9’. Στο πρωτάθλημα συνεχίζει απτόητη, έχοντας σερί 34 αγώνων χωρίς ήττα, εκ των οποίων τα 29 ήταν νικηφόρα. Τίποτα το ιδιαίτερο σε ό,τι αφορά τις απουσίες, καθώς εκτός είναι οι γνωστοί Λόβρεν, Κλάιν, Μάτιπ, Τσάμπερλεϊν. Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι Φαμπίνιο.