Λαμία – ΑΕΚ

Εκτός έδρας δοκιμασία για την ΑΕΚ κόντρα στη Λαμία που είναι αήττητη εντός έδρας.
lamia aek

Εξαιρετική εμφάνιση για τη Λαμία στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, καθώς κατάφερε από την αρχή του αγώνα να φέρει το ματς στον δικό της ρυθμό. Δεν δημιούργησε βέβαια κάποια σπουδαία ευκαιρία, αλλά την ίδια ώρα κρατούσε τους αντιπάλους της μακριά από την εστία της. Με μία αντεπίθεση που έβγαλε κατάφερε να προηγηθεί, αλλά μέσα στατικής φάσης ισοφαρίστηκε. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ήταν τυχερή, αφού δεν δόθηκε εμφανές πέναλτι στους γηπεδούχους. Παρ’ όλα αυτά, κρατάει τη θετική εμφάνιση και επιστρέφει στην έδρα της, εκεί που φέτος δεν έχει υποστεί ούτε μία ήττα. Βέβαια, κόντρα στην ΑΕΚ έχει τραγική παράδοση. Εκτός οι τιμωρημένοι Δημούτσος, Πλιάτσικας.

Στο δεύτερο ματς του Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της, η ΑΕΚ αγχώθηκε αρκετά ώστε να νικήσει τον Αστέρα στο ΟΑΚΑ, κάτι που τελικά κατάφερε, επικρατώντας 2-1. Άνοιξε το σκορ στο 6’ με πέναλτι, στο 46’ έκανε και το 2-0, ωστόσο υποχρεώθηκε σε αναγκαστικές αλλαγές των Γαλανόπουλου και Μπάρκα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 78’ και μάλιστα στις καθυστερήσεις έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-2, αλλά ο Τσιντώτας αποδείχθηκε ότι ήταν εγρήγορση και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του. Επόμενος στόχος το 3/3 με τον Καρέρα στον πάγκο της, που παραδέχθηκε ότι υπάρχουν θέματα προς επίλυση εντός ομάδας. Παραμένουν εκτός οι Μπάρκας και Γαλανόπουλος.