Ίντερ – Πάρμα

Χωρίς απρόοπτα θέλει να συνεχίσει η Ίντερ την πορεία της στη μάχη για τη διεκδίκηση του τίτλου, φιλοξενώντας την Πάρμα.
inter parma

Ήταν ένα ερωτηματικό η αντίδρασή της μετά την ήττα από τη Γιουβέντους και αφού είχε μεσολαβήσει η διακοπή του πρωταθλήματος. Τελικά, όντως η Ίντερ δείχνει να φτιάχνει κάτι πολύ σταθερό και με χαρακτήρα, αφού επανήλθε με δύο σπουδαίες νίκες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Η πρώτη ήταν στην έδρα της Σασουόλο με 4-3, που τη συνεπήρε κάπως ο ρυθμός του ματς, αλλά νίκησε πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι μπορεί να υπονοεί το τελικό σκορ (ήταν μπροστά και με 1-4 και απλά δέχθηκε δύο γκολ περίπου ένα δεκάλεπτο πριν από τη λήξη) και στη συνέχεια υποδέχθηκε την Ντόρτμουντ. Δεν είχε περιθώριο ούτε για ισοπαλία, αλλά αυτό της έδωσε έξτρα κίνητρο και πάτησε τους Γερμανούς, επικρατώντας 2-0. Προηγήθηκε στο 22’, έχασε πέναλτι στο 62’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ λίγα λεπτά πριν από τη λήξη. Έχει θέματα τραυματισμών, αφού ο Αντόνιο Κόντε δεν υπολογίζει στους Ντ’ Αμπρόζιο, Σένσι, Βεσίνο, Σάντσες.

Εξαιρετικά τυχερή μέσα στην ατυχία της αποδείχθηκε η Πάρμα. Ένας από τους πιο ποιοτικούς παίκτες που διαθέτει, ο Ινγκλέζε, αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 11’ της αναμέτρησης κόντρα στην Τζένοα και ο αντικαταστάτης του, Κορνέλιους έκανε το παιχνίδι της ζωής του για την ομάδα του, οδηγώντας την στη νίκη με το επιβλητικό 5-1. Ο νεαρός πέτυχε χατ-τρικ σε μόλις οχτώ λεπτά συμμετοχής και κάπως έτσι η Πάρμα με μπόλικο στυλ κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη, καθώς με αυτό το τρίποντο ανέβηκε στο πάνω μισό της κατάταξης και έχει κάθε δικαίωμα να λοξοκοιτάει προς τα πάνω. Δεν έχει φέρει καμία ισοπαλία μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Στο σημερινό πάντως έχει πολλές απουσίες, αφού εκτός είναι οι Ινγκλέζε, Κορνέλιους και οι Γκράσι, Μπρούνο Άλβες.