Σλοβενία – Αυστρία

Οριακές καταστάσεις στον 7ο όμιλο των προκριματικών του Euro.
slovenia austria

Πολύ κακή ήττα για τη Σλοβενία κι όχι επειδή προκάλεσε τόσο μεγάλη έκπληξη το αποτέλεσμα, αλλά διότι ως διεκδικήτρια της 2ης θέσης «απαγορεύονται» στραβοπατήματα με ομάδες όπως η Βόρεια Μακεδονία. Ήταν εντελώς εκτός διεκδίκησης του αγώνα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Ελμάς στο 50’ και το 68’ έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 και απλά το μόνο που έκανε για να δηλώσει την παρουσία της στα Σκόπια ήταν να μειώσει με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Το αποψινό ματς είναι επί της ουσίας τελικός, αφού αν ηττηθεί, θα μείνει πίσω πέντε βαθμούς και θα αποχαιρετήσει τις ελπίδες που έχει. Μέσα στο σπίτι της έχει νικήσει την Πολωνία (2-0) και το Ισραήλ (3-2), ενώ της έχει στοιχίσει η ισοπαλία με τη Β. Μακεδονία με 1-1.

Η Αυστρία είναι εδώ και μάλιστα δήλωσε «παρών» σε μια δύσκολη συγκυρία κόντρα στο Ισραήλ, αφού βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με 1-0. Συγκεκριμένα, ο Ζάχαβι ήταν αυτός που στο 34’ την πρόσθεση στη μακρά λίστα των ομάδων που έχει σκοράρει, αλλά στο 41’ με γκολ του Λάτζαρο έφερε πολύ γρήγορα το ματς στα ίσια. Αυτό ήταν και το μυστικό, αφού είχε όλο το δεύτερο ημίχρονο για τη νίκη και τελικά την πήρε, όταν ο Χιντερέγκερ στο 56’ έκανε το 2-1 και ο Σάμπιτζερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1) στο 88’. Πλέον, είναι στη 2η θέση και ξέρει ότι με νίκη πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση, αφού η Πολωνία την ίδια ώρα δεν αναμένεται να έχει εκπλήξεις με τη Β. Μακεδονία. Το αρνητικό είναι ότι έχει πολλά ερωτηματικά, όπως τον Αρναούτοβιτς, τον Πος και τον Λάιμερ, ενώ είναι ήδη εκτός ο Αλάμπα.