Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης

Ματς που θα μπορούσε να είναι και... τελικός Τσάμπιονς Λιγκ στο Παρίσι ανάμεσα στην Παρί και τη Ρεάλ Μαδρίτης.
paris real

Επιτέλους για την Παρί Σεν Ζερμέν ολοκληρώθηκε η μεταγραφική περίοδος, ολοκληρώθηκε και το σίριαλ με το μέλλον του Νεϊμάρ που παρέμεινε τελικά στην ομάδα και ο Βραζιλιάνος φρόντισε στην πρώτη του συμμετοχή να δείξει πόσο σημαντικός είναι και κυρίως να δώσει έναν λόγο στον κόσμο να μην τον αποδοκιμάζει τόσο έντονα και μαζικά. Κόντρα στο Στρασβούργο το Σάββατο είχε κολλήσει στο 0-0 και τελικά με ένα υπέροχο ψαλιδάκι του Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη. Είναι δεδομένο πάντως, ότι η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν έχει αρχίσει πειστικά τη σεζόν, γεγονός που οφείλεται και στο ότι έχουν υπάρξει και τραυματισμοί. Κυριότεροι αυτοί των Καβάνι και Εμπαπέ, που θα λείψουν και από το αποψινό. Επιπλέον, εκτός είναι οι Ντράξλερ, Κέρερ, Νταγκμπά και φυσικά ο Νεϊμάρ που είναι τιμωρημένος για τη συμπεριφορά του στο ματς με τη Γιουνάιτεντ.

Μία κρύο, μία ζέστη η Ρεάλ Μαδρίτης κι όχι από παιχνίδι σε παιχνίδι, αλλά από ημίχρονο σε ημίχρονο. Αυτό συνέβη στην αναμέτρηση κόντρα στη Λεβάντε. Στο πρώτο ημίχρονο έπιασε εκπληκτική απόδοση και με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά έφτασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, αλλά στο δεύτερο ήταν σαν να βγήκε μια ομάδα… γειτονιάς. Δέχθηκε δύο γκολ και στις καθυστερήσεις ο Κουρτουά με μεγάλη επέμβαση αποσόβησε το 3-3, που θα προκαλούσε ακόμα περισσότερα προβλήματα, σε μία ήδη περίεργη ατμόσφαιρα. Αγωνίστηκε για λίγα λεπτά και ο Αζάρ και δεν αποκλείεται να πάρει θέση βασικού. Στα καλά νέα συμπεριλαμβάνεται η εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση των Μπέιλ και Χάμες Ροντρίγκες, που αρχικά δεν υπολογίζονταν, αλλά τώρα έχουν πάρει ρόλο στα πλάνα του Ζιντάν. Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών, αφού εκτός θα είναι ο Σέρχιο Ράμος, ο Νάτσο, ο Μόντριτς, ο Μαρσέλο και οι γνωστοί, Ασένσιο, Βαλβέρδε και Ίσκο