Λειψία – Μπάγερν Μονάχου

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν στην Bundesliga με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ ένα δυνατό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Ακόμα μία νίκη πέτυχε η ομάδα της Λειψίας, αυτή την φορά κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Η παρέα του Τίμο Βέρνερ επικράτησε με 1-3 εκτός έδρας και πλέον έχοντας κάνει το απόλυτο βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι μέχρι στιγμής έχουν μπει δυνατά σε όλα τους τα παιχνίδια και καταφέρνουν να αποκτήσουν το προβάδισμά τους από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Παρουσιάζεται πολύ καλύτερη φέτος η Λειψία, με αυτοματισμούς και καλύτερες συνεργασίες, ενώ δείχνει να είναι και πιο αποτελεσματική στο σκοράρισμα. Η ομάδα είναι ετοιμοπόλεμη και ο Νάγκελσμαν θέλει να εκμεταλλευτεί την δυνατή έδρα της ομάδας για να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη.

Εξαιρετική ήταν η Μπάγερν κόντρα στην Μάιντς, αν και το ξεκίνημα των Βαυαρών δεν ήταν το ανάλογο. Δέχτηκε γκολ νωρίς, μόλις στο 6’, όμως στη συνέχεια πήρε μπρος και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 2-1 υπέρ της. Στην επανάληψη ήταν σαρωτική και με 4 γκολ διαμορφώθηκε το τελικό 6-1 της αναμέτρησης. Αν μείνουμε μόνο στο τελικό σκορ, η ομάδα φαίνεται σούπερ, όμως όποιος είδε το παιχνίδι θα καταλάβει ότι η Μπάγερν δεν είναι εντελώς έτοιμη κι έχει τα θεματάκια της, κυρίως στην άμυνα. Πάντα η Λειψία την δυσκολεύει, καθώς είναι ομάδα με τρομερή ποιότητα μεσοεπιθετικά και συνηθίζει να ζορίζει τους Βαυαρούς. Πάντως και ο Κόβατς εκθείασε την Λειψία και δήλωσε πως περιμένει αυτό το παιχνίδι να είναι το πιο δυνατό της σεζόν για την Μπάγερν. Ετοιμοπόλεμη και η Μπάγερν, δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών, όμως ο Κόβατς καλείται να διαχειριστεί την κόπωση των παικτών από τα παιχνίδια και τα ταξίδια των εθνικών τους ομάδων.