Λαμία – Ατρόμητος

Δεύτερη αγωνιστική για τη Σούπερ Λιγκ 1.
lamia atromitos

Πολλοί την είχαν ξεγραμμένη για το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό, αλλά η Λαμία έδειξε ότι ναι μεν δεν διαθέτει τις ποιοτικές λύσεις που είχε πέρυσι, ωστόσο μπορεί και φέτος να κάνει το κομμάτι της. Έπαιξε πολύ προσεκτικά μεσοαμυντικά, μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στην κόντρα και τελικά ισοφαρίστηκε λίγα λεπτά αργότερα από πέναλτι που προέκυψε από χέρι που έγινε σε μακρινό σουτ. Απόλυτα ευπρόσδεκτος ο βαθμός, με τον στόχο να είναι η παραμονή στην κατηγορία. Αποχώρησε ο μεσοεπιθετικός, Τομάς, που πέρυσι ήταν βασικός και φέτος αναμενόταν να είναι από τις πρώτες επιλογές στον πάγκο.

Απώλεια με το… καλημέρα για τον Ατρόμητο, καθώς στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στην ΑΕΛ έμεινε στο 1-1 στο Περιστέρι σε ένα ματς που πράγματι αν έπρεπε να νικήσει κάποια ομάδα αυτή ήταν του Γιάννη Αναστασίου. Προηγήθηκε με ένα τυχερό γκολ του Νάτσου, ισοφαρίστηκε πριν από τη λήξη του ημιχρόνου επίσης με ένα τυχερό γκολ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε τους Θεσσαλούς να βγουν από την περιοχή τους. Τελικά, τα δοκάρια και η απόκρουση του Κρίστινσον σε πέναλτι του Ούμπιντες τον κράτησαν στην ισοπαλία. Αλλάζει τον σχηματισμό του ο Έλληνας τεχνικός προτιμώντας το 4-2-3-1. Ολοκλήρωσε την απόκτηση του Θανάση Ανδρούτσου με τη μορφή δανεισμού από τον Ολυμπιακό. Τραυματίας ο βασικός κίπερ, Μέγερι.