Μπολόνια – ΣΠΑΛ

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα κυνηγούν οι δύο ομάδες.

Με τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς στον πάγκο της πήγε στην έδρα της Ελλάς Βερόνα η Μπολόνια στην πρεμιέρα. Ο Σέρβος τεχνικός ήταν εμφανώς καταβεβλημένος από τη μάχη απέναντι στη λευχαιμία, όμως η παρουσία του και μόνο έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στους παίκτες του. Οι “ροσομπλού” ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 15′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σανσόνε. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες να κάνουν το 2-0, όμως στο 36′ δέχτηκαν την ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν πολλές ευκαιρίες και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Σήμερα ο Σέρβος τεχνικός θα ξανά κάτσει στον πάγκο για το πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν και αναμένεται να αποθεωθεί από τους οπαδούς της ομάδας. Λογικά θα δούμε την ίδια ενδεκάδα με εκείνη της πρεμιέρας. Υπολογίζονται κανονικά ο νεοαποκτηθείς μέσος Σχούτεν και ο επίσης μέσος Τζεμαϊλί. Στην κορυφή της επίθεσης θα ξεκινήσει για άλλη μια φορά ο Παλάσιο.

Από την άλλη μεριά, η ΣΠΑΛ ξεκίνησε ιδανικά εντός έδρας απέναντι στην Αταλάντα, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Ντι Φραντσέσκο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Πετάνια διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 34′ και στην επανάληψη με δύο γκολ του Μουριέλ έφεραν τούμπα το ματς για το τελικό 2-3. Πολύ Καλή προσπάθεια για την ομάδα του Σέμπλιτσι απέναντι σε μία πολύ δυνατή αντίπαλο και αφήνει αρκετές υποσχέσεις για το μέλλον. Εκτός αποστόλης παραμένει ο μπακ-χαφ Φαρές. Πετάνια και Ντι Φραντσέσκο θα αποτελέσουν το επιθετικό δίδυμο των φιλοξενούμενων.