Λειψία – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Να συνεχίσουν νικηφόρα θέλουν και οι δύο ομάδες.
RB Leipzig vs Eintracht BL

Καταιγιστική ήταν στην πρεμιέρα η Λειψία, η οποία… σκόρπισε με 4-0 την Ουνιόν Βερολίνου. Με το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 3-0 για τους γηπεδούχους, η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία. Μάλιστα, οι “ταύροι” είχαν και ακυρωθέν γκολ στο πρώτο μέρος και γενικά δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μόνο ευχαριστημένος μπορεί να είναι ο κόουτς Νάγκελσμαν, όμως δε δείχνει να εφησυχάζει, ζητώντας από τους παίκτες του να είναι 100% συγκεντρωμένοι σε κάθε παιχνίδι. Όπως είναι λογικό, ο έμπειρος τεχνικός δεν έχει λόγο να αλλάξει κάτι στην αρχική ενδεκάδα. Εκτός παραμένουν οι μέσοι Βολφ και Άνταμς, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του αμυντικού Ουπαμεκανό. “Φευγάτος” είναι ο φορ Ογκουστέν.

Από τη μεριά της, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ξεκίνησε και αυτή νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα μετά την επικράτηση με 1-0 επί της Χόφενχαϊμ στην πρεμιέρα. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε μόλις στο 1ο λεπτό από τον Χίντερέργκερ, στη συνέχεια υπήρχαν κάποιες ευκαιρίες και για άλλα τέρματα όμως το μυαλό των “αετών” ήταν στο ματς με το Στρασβούργο για τα play off του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί, η ομάδα του Χίτερ ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας και τώρα πρέπει να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια στον επαναληπτικό και να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Ρέμπιτς έγινε αλλαγή στο ματς της Γαλλίας λόγω… αδιαφορίας και δύσκολα θα αγωνιστεί σήμερα ο Κροάτης φορ, τη θέση του οποίου στο βασικό σχήμα αναμένεται να πάρει ο Πασιένσια. Εκτός παραμένουν και οι Ρένοφ, Ρους, και Σο.