Γρανάδα – Σεβίλλη

Επικίνδυνη έξοδος για τη Σεβίλλη.
granada sevilla

Aπό το εντυπωσιακό 4-4 στην έδρα της Βιγιαρεάλ προέρχεται η Γρανάδα. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι στο 75′ να βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4-2, όμως με συνεχόμενες επιθέσεις και επιμονή κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δυο κεφαλιές των Σολδάνο και Πουέρτας ύστερα από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ. Ικανοποιημένος έμεινε από την προσπάθεια των παικτών του ο Μαρτίνεθ, όχι όμως και από την αμυντική λειτουργία τους, η οποία… έμπαζε. Σήμερα, η αποστολή των νεοφώτιστων είναι σαφέστατα πιο δύσκολη και θα πρέπει να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο για το θετικό αποτέλεσμα. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν οι αμυντικοί Λοσάνο και Μαρτίνεθ, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του -επίσης- αμυντικού Κρουθ. Κανονικά θα αγωνιστεί ο φορ Φερνάντεθ, ο οποίος προέρχεται από τη Σεβίλλη.

Από τη μεριά της, η Σεβίλλη μπορεί να μην εντυπωσίασε στην πρεμιέρα όμως έφυγε με το 2-0 από την έδρα της Εσπανιόλ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και άνοιξαν το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με τον Ρεγκιλόν. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην επανάληψη, με το Νολίτο να διπλασιάζει τα γκολ των Σεβιγιάνων στο 89′, σφραγίζοντας το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Απολύτως ευχαριστημένος έμεινε ο κόουτς Λοπετέγκι και σήμερα θέλει να δει την ίδια σοβαρότητα από τους παίκτες του απέναντι σε μια ομάδα που εντυπωσίασε στην πρεμιέρα. Στο αγωνιστικό μέρος, διαθέσιμοι είναι ο αμυντικός Κάρλος και οι μέσοι Οκάμπος και Μπανέγα.