Λυών – Ανζέρ

Nα συνεχίσουν νικηφόρα στο πρωτάθλημα θέλουν και οι δύο ομάδες.
lyon angers

Εντυπωσιακή ήταν στην πρεμιέρα η Λυών, η οποία πήγε στο Πριγκιπάτο και επικράτησε με 3-0 επί της Μονακό. Βέβαια, σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι σκόραρε νωρίς (μόλις στο 5′ με τον Ντεμπελέ) και ότι στο 30′ οι Μονεγάσκοι έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Φάμπρεγκας. Στο 36′ ο Ντεπάι έκανε το 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80′ με τέρμα του Τουζάρ. Γενικά, οι “λιονέ” δεν απειλήθηκαν παρά μόνο μια φορά, δείχνοντας πως φέτος θέλουν να επιστρέψουν στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Στα αγωνιστικά, o κόουτς Σιλβίνιο δε θα έχει στη διάθεσή του τους ανέτοιμους αμυντικούς Μαρσάλ, Ράφαελ και Γιανγκά Μπιουά.####

Από την άλλη μεριά, η Ανζέ παρουσιάστηκε προβληματική στα φιλικά, όσον αφορά στην αμυντική λειτουργία της. Στην πρεμιέρα, αυτό φάνηκε νωρίς απέναντι στην Μπορντό, όταν μόλις στο 4′ έμεινε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν, όμως, στο 27′ ισοφάρισαν και μέχρι τις καθυστερήσεις τους ημιχρόνου πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και ανέτρεψαν την κατάσταση. Στην επανάληψη, μάλιστα, πέτυχαν και τέταρτο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σήμερα, η ομάδα του Μουλάν επιθυμεί άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως μπαίνει στο ματς ως αουτσάιντερ και όπου της βγει. Στο αγωνιστικό μέρος, στην αποστολή θα βρίσκεται ο φορ Νινγκά, όμως εκτός θα είναι οι αμυντικοί Πελενάρ, Μπαμπά, Τραορέ και Σις, όπως και ο τραυματίας μέσος Φουλγκινί.