Λίβερπουλ – Τσέλσι

Αγγλική υπόθεση ο τελικός του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.
liv chelsea

Φρόντισε να καλωσορίσει τη Νόργουιτς στην Πρέμιερ Λιγκ με τον πιο άμεσο τρόπο η Λίβερπουλ, καθώς στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 4-0 και απλά στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε τον ρυθμό με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα γκολ, με το 4-1 να είναι το τελικό σκορ. Όπως ήταν αναμενόμενο, η ήττα στα πέναλτι από τη Μάντσεστερ Σίτι στο Κομιούνιτι Σιλντ δεν επηρέασε κάπως την ομάδα του λιμανιού, αφού περισσότερο αντιμετωπίστηκε ως φιλικό προετοιμασίας. Το αποψινό ματς διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη, που ξυπνά ευχάριστες μνήμες λόγω του τελικού του 2005, που κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ. Εκτός από το αποψινό ματς ο γκολκίπερ, Άλισον και ο Κεϊτά. Δεν είναι στο 100% ο Μανέ.

Το γεγονός ότι η φετινή σεζόν στην Τσέλσι θα είναι τελείως διαφορετική από την περσινή πιστοποιήθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την διέλυσε 4-0, σκορ, που όμως δεν ανταποκρίνεται στη μορφή του ματς. Οι Λονδρέζοι ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι, έχοντας δύο δοκάρια, αλλά η Γιουνάιτεντ ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 στη λήξη του πρώτου μισού. Μετά η Τσέλσι ανοίχτηκε και δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν μπορούσε να καλύψει τα κενά των Αζάρ και Νταβίντ Λουίς κι αυτό φαίνεται. Ο Φρανκ Λάμπαρντ είναι ο προπονητής της ομάδας και εκείνος μαθαίνει όπως και το ρόστερ του.