Ουνιβερσιτατέα Κραϊοβα – Χόνβεντ

Ρεβάνς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Το νικητή θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στην επόμενη φάση.
craiova honved

Την εκτός έδρας ισοπαλία με 0-0 απέναντι στην Χόνβεντ απέσπασε στο πρώτο παιχνίδι η Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα και απέκτησε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου περιμένει η ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος οι Ρουμάνοι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Παπούρα έκανε το απόλυτο 3/3 με τη νίκη 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Κίντια με τέρμα του Ρόμαν στο 46′. Για το σημερινό ματς, εκτός παραμένουν ο αμυντικός Γκάρδος, ο μέσος Μιχαΐλα και οι φορ Κόλγιτς και Μπάικου. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του χαφ Ιονίτσα.

Από την άλλη μεριά, η Χόνβεντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, μένοντας στο 0-0. Πάντως, αυτή ήταν η πιο βολική ισοπαλία για τους Μαγυάρους, αφού με ένα γκολ σήμερα βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους. Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί μόνο στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη κινδύνεψαν να μείνουν πίσω στο σκορ. Αυτό ήταν και το μοναδικό επίσημο από την περασμένη εβδομάδα για την ομάδα του Σανίνο, αφού το εγχώριο πρωτάθλημα ξεκινά αυτό το Σαββατοκύριακο. Σήμερα, οι Ούγγροι πάνε στην Ρουμανία με σκοπό να πάρουν την πρόκριση και να γιορτάσουν έτσι με τον καλύτερο τρόπο τα 110 γενέθλια του συλλόγου που είναι στις 3 Αυγούστου. Στα αγωνιστικά, ο Ιταλός κόουτς θα στερηθεί τις υπηρεσίες του μέσου Μεζγκράνι.