Ρούμπιν Καζάν – Αχμάτ Γκρόζνι

Το ματς που ολοκληρώνει την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ Ρωσίας.
rubin kazan akhmat grozny

Αρκετά εντυπωσιακά μπήκε στη νέα σεζόν η Ρούμπιν Καζάν, η οποία μετά το 1-1 της πρεμιέρας απέναντι στη Λοκομοτίβ την περασμένη αγωνιστική πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Ντιναμό με 0-1! Οι φιλοξενούμενοι αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 36′, τελικά κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση και στις καθυστερήσεις να πετύχουν γκολ με τον Μικελτάντζε. Σαν… τρελός πανηγύρισε τη νίκη ο κόουτς Σαρόνοφ, όμως τώρα κοιτάει μόνο το σημερινό ματς και την ανάλογη συνέχεια. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο μέσος Μπασκίροφ που αποβλήθηκε στο προηγούμενο, ενώ νοκ άουτ παραμένουν ο αμυντικός Γκράνατ και ο φορ Κιπιάνι. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Μπέγκιτς και του μέσου Ζακίροφ.

Από την άλλη μεριά, η Αχμάτ Γκρόζνι μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά το νέο πρωτάθλημα (1-0 επί της Κράσνονταρ), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού την επόμενη αγωνιστική γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ουράλ εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν χάλια στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση η αστοχία έντεινε την κατάσταση. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχτηκαν το πρώτο τέρμα, ενώ στο 58′ ήρθε και το δεύτερο. Εκεί που πίεζαν για τη μείωση δέχτηκαν και τρίτο στο 78′ για να τελειώσουν όλα. Το θετικό για την Αχμάτ ήταν το γεγονός ότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με τον κόουτς Ραχίμοφ, να το σχολιάζει. Σήμερα, θα ήθελε να αποφύγει τα ίδια λάθη η ομάδα του. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός παραμένει ο μέσος Γκλουσάκοφ και ο μεσοεπιθετικός Ραβανέλι, ενώ υπάρχουν πιθανότητες να προλάβει ο αμυντικός Άνχελ.