Σλόβαν Λίμπερετς – Βικτόρια Πλζεν

Δυνατό παιχνίδι απόψε στο στάδιο Γιου Νίσι για τη δεύτερη αγωνιστική του τσέχικου πρωταθλήματος.
slovan viktoria

Δυνατά ξεκίνησε τη σεζόν η Σλόβαν Λίμπερετς, η οποία επικράτησε στην πρεμιέρα με 1-2 της Μπάνικ Οστράβα εκτός έδρας. Η Μπάνικ Οστράβα κατάφερε και προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό της συνάντησης με τον Κουσμάνοβιτς, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Η Σλόβαν πίεσε, έκανε φάσεις και τελικά βρήκε την ισοφάριση στο 53’ με τον Γιακούμπ Πέσεκ. Συνέχισε να κυνηγάει το δεύτερο γκολ κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει ισόπαλο, ήρθε ο Ποτόσνι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να γράψει το τελικό 1-2 και να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του. Καλή η εικόνα της στα φιλικά, όμως στην πρεμιέρα δεν μπορώ να πω πως εντυπωσίασε, ενώ αν η Μπάνικ Οστράβα δεν έχανε το πέναλτι, τώρα θα μπορούσαμε να μιλάμε και για ήττα στην πρεμιέρα. Όπως και να έχει πάντως το θετικό ξεκίνημα δίνει ώθηση στην ομάδα για την συνέχεια.

Με το δεξί ξεκίνησε και περσινή δευτεραθλήτρια Βικτόρια Πλζεν, η οποία νίκησε με 3-1 την Σίγμα Όλομουτς. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34’ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πλσεκ, όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, έβγαλε πάθος και σοβαρότητα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με 3-1. Φυσικά βοήθησε και η αποβολή του Γιακούμπ Γιουνίς στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Κόπιτς έκανε το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γιαν Κοβαρίκ έγραψε το τελικό 3-1. Στα μεταξύ τους παιχνίδια η παράδοση δείχνει προς την Βικτόρια, με τα παιχνίδια ωστόσο να είναι πολύ δυνατά και χωρίς πολλά γκολ.